Typowe problemy z tapetowaniem – jak ich uniknąć?

Spędziłeś dużo czasu na projektowaniu swojego pokoju i wyborze idealnej tapety? Chcesz uniknąć rozczarowania spowodowanego nieprawidłowym wytapetowaniem ściany? Sprawdź, jakie są typowe błędy podczas montażu tapety i co zrobić, aby uzyskać idealne pokrycie ściany.
Specyfikacja tapety
Na etykiecie znajdziesz szereg terminów i symboli, które dostarczają ważnych informacji na temat montażu i sposobu czyszczenia tapety. Znaczenie każdego symbolu można łatwo znaleźć w Internecie. Dlaczego poznanie tych informacji jest to tak ważne? Otóż, istnieje wiele rodzajów tapet, które mają różne wymogi instalacyjne. Niestosowanie się do instrukcji może spowodować nieodwracalne uszkodzenie papieru. Aby mieć pewność, że prace przebiegają sprawnie i z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności, warto zatrudnić profesjonalistę, np. z firmy Patryka Kowalczyka.
Przygotowanie ścian
Tapeta nie ukryje każdego mankamentu, dlatego zanim zaczniesz tapetowanie, wypełnij i wygładź wszelkie dziury i szczeliny w ścianie. Ważne, aby przed rozpoczęciem tapetowania upewnić się, że wypełniacz i ściany są całkowicie suche.
Wszelkie zanieczyszczenia, takie jak kurz, wióry, resztki kleju, skrawki papieru, powinny zostać usunięte, aby zmaksymalizować działanie kleju i zapobiec tworzeniu się grudek pod papierem.
Jeśli na ścianie znajduje się tłuszcz lub inna nieprzepuszczalna substancja, należy upewnić się, że powierzchnia została odpowiednio oczyszczona. Jeśli lekko przeszlifujesz ścianę, zapewni to szorstką powierzchnię, do której klej będzie się przyklejał.
Rodzaj kleju
Wybór odpowiedniego kleju do tapet ma kluczowe znaczenie. Siła kleju zależy od wagi, grubości i rodzaju tapety. Szczególnie ciężkie lub grube tapety mogą wymagać ciężkiego kleju, aby zapewnić mocne przyleganie do ściany. Użycie niewłaściwego rodzaju kleju może spowodować niewłaściwe przyklejenie tapety lub nawet uszkodzenie okładziny ściennej. Użycie starego i otwartego wcześniej kleju także może pogorszyć właściwości klejące.
Mieszanie kleju
Innym częstym problemem związanym z tapetowaniem jest nieprawidłowe mieszanie kleju. Jeśli klej do tapet jest zbyt rozcieńczony i płynny, będzie miał zmniejszone właściwości klejące. Co więcej, wodnisty klej może doprowadzić do powstawania pęcherzy pod tapetą. Jeśli jest zbyt gruby, może z kolei skutkować powstawaniem grudek pod powierzchnią papieru.
Przyklejenie tapety
Tapetowanie to wymagająca procedura, którą należy przeprowadzić szybko i sprawnie. Aby zapobiec powstawaniu pęcherzy i nie dopuścić do słabego klejenia tapety, należy wklejać ją na bieżąco, zamiast wiele pasków naraz. Etapowe działanie zapobiegnie efektowi wysychania.