Materiał Partnera

Tynkowanie zewnętrzne: jak wybrać odpowiednie materiały?

Tynkowanie zewnętrzne: jak wybrać odpowiednie materiały?

Tynk elewacyjny pełni wiele funkcji. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie fasady budynku przed uszkodzeniami czy działaniem wilgoci i warunków atmosferycznych. Nie można również zapominać o roli dekoracyjnej – nie tylko od jego koloru, ale także  tekstury zależy ostateczny efekt estetyczny. Jak zatem wybrać odpowiednie pokrycie elewacyjne? Na co zwrócić uwagę?

Rodzaje tynków elewacyjnych

Tynki elewacyjne możemy podzielić na te grubo- oraz cienkowarstwowe. Te pierwsze określa się mianem tradycyjnych, a ich przygotowanie wymaga dość sporo pracy. Dzieje się tak dlatego, że, aby powstały, konieczne jest zmieszanie piasku, cementu, wapna oraz wody. Proces jest czasochłonny, a samo pokrycie nie nadaje się np. do wykończenia ścian dwuwarstwowych.

Tynki cienkowarstwowe, które znaleźć można m.in. w ofercie firm takich jak Radosław Malarz FHU Radmax, są bardziej nowoczesne i znacznie łatwiejsze w aplikacji. Sucha mieszanka, którą rozrabia się z wodą, jest nakładana cienką warstwą (2-10 mm) na uprzednio nałożony klej, w którym zatopiona jest siatka szklana bądź też na styropian. Co ważne, tynki cienkowarstwowe są dostępne w szerokim wyborze kolorów i odmian – niektóre z nich nie wymagają dodatkowego malowania.

Tynki cienkowarstwowe – jaki rodzaj wybrać?

Decyzja o tym, aby pokryć elewację tynkiem cienkowarstwowym nie jest ostatnią decyzją, którą należy podjąć. W kolejnym etapie należy określić, jaki cienkowarstwowy tynk budowlany chce się zastosować. Do wyboru dostępne są m.in.:

  • tynki mineralne – są bardzo trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne, ale z uwagi na porowatość wymagają dodatkowego malowania farbą silikonową lub silikatową,
  • tynki akrylowe – bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwe do nałożenia, mogą być wybarwiane na intensywne kolory; z uwagi na ograniczoną paroprzepuszczalność najlepiej stosować je do ocieplenia ze styropianu, nigdy na świeże mury,
  • tynki silikonowe – dostosowane do podłoży mineralnych i polimerowych, bardzo odporne na zanieczyszczenia, a także grzyby i glony, bardzo elastyczne, ale i lekko termoplastyczne, choć najdroższe, uznawane również za najlepsze w swojej klasie,
  • tynki silikatowe (krzemianowe) – mówi się, że połączyły zalety tynków akrylowych oraz mineralnych, ponieważ są paroprzepuszczalne, a z drugiej strony – wykazują wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, do stosowania na podłożach mineralnych.

Aby tynki cienkowarstwowe nabrały specjalnych własności, można wybrać ich wzbogaconą wersję – np. tę z włóknami węglowymi, które pozwalają wyrównać pozostałości po starych zaprawach, czy dekoracyjną.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz