Materiał Partnera

Tynkowanie maszynowe czy ręczne – co wybrać?

Tynkowanie maszynowe czy ręczne – co wybrać?

Tynkowanie ścian to jeden z pierwszych etapów prac remontowych i wykończeniowych w nowo powstałym budynku. Wykonuje się je, aby wyrównać powierzchnię, zabezpieczyć ją oraz zaizolować ścianę, dlatego nie można bagatelizować znaczenia tynków w remoncie. Zlecając tynkowanie mamy do wyboru dwie metody – ręczną i maszynową. Czym się one różnią i która technika jest lepsza?

Tynkowanie maszynowe

Jest to metoda, która w krótkim czasie potrafi równomiernie nałożyć tynk na duże powierzchnie. Do tego celu używa się specjalnego agregatu tynkarskiego, za pomocą którego masa tynkarska jest rozprowadzana po ścianie. Tynkowanie maszynowe staje się coraz popularniejsze ze względu na wygodę oraz niższe koszty pracy. To rozwiązanie polecane jest szczególnie osobom, którym zależy na szybkim ukończeniu remontu lub mają do pokrycia dużą powierzchnię. Aby jednak tynki zostały nałożone solidnie, trzeba zatrudnić doświadczoną ekipę, jak na przykład Kruki Tynki Maszynowe Sebastian Kruk. Firma dysponuje własnym sprzętem oraz posiada wieloletnią praktykę w branży, dzięki czemu można mieć pewność, że praca zostanie wykonana profesjonalnie.

Tynkowanie ręczne

Jeszcze do niedawna jedyną możliwością pokrycia ściany tynkiem, była metoda ręczna. Wykonuje się ją przy użyciu pacy, kielni oraz łaty, równomiernie rozprowadzając masę po powierzchni. Decydując się na tą technikę tynkowania trzeba liczyć się z tym, że prace wykończeniowe znacznie się wydłużą. Nakładanie masy ręcznie jest żmudne i wymaga precyzji oraz doświadczenia, aby powierzchnia była równa i odpowiednio wygładzona. Takie tynkowanie sprawdzi się w przypadku niewielkich pomieszczeń oraz do opracowania trudno dostępnych miejsc, z którymi nie poradziłby sobie agregat tynkarski. Do tynkowania ręcznego warto wybrać dobrą ekipę remontową, która ma doświadczenie w tego typu pracach.

Wady i zalety obu rozwiązań

Jak w każdym przypadku obie metody tynkowania mają swoich zwolenników i przeciwników. Fachowcy, którzy działają na rynku już długi czas mają większe doświadczenie do tradycyjnych technik remontowych. Postęp techniczny wymusza jednak korzystanie z nowoczesnych rozwiązań, które ułatwiają pracę. Podsumowując:

  • Tynkowanie maszynowe znacząco skraca czas pracy,

  • Tynki ręczne są czasochłonne, jednak bardziej precyzyjne,

  • Tynkowanie maszynowe nie poradzi sobie ze ścianą, na której znajduje się dużo otworów i zakamarków,

  • Tynkowanie ręczne może stwarzać ryzyko nierównomiernego pokrycia ścian szczególnie, jeżeli chodzi o powierzchnię o dużym metrażu.

Ostateczna decyzja o wyborze metody tynkowania zależy od ekipy remontowej oraz inwestora. Pod uwagę trzeba również brać parametry pomieszczenia oraz jego uwarunkowania techniczne, dlatego trudno określić, która technika jest lepsza.

Opracowanie:
Piekary Śląskie, gen. Andersa 3i lok. 6
tel. 531 641 544
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz