Materiał Partnera

Tynki silikatowe, czy akrylowe – na które rozwiązanie się zdecydować?

Tynki silikatowe, czy akrylowe – na które rozwiązanie się zdecydować?
Jeżeli chodzi o dom jednorodzinny, to zdecydowanie można mówić o dwóch jego wizytówkach. Pierwszą z nich jest oczywiście pokrycie zasadnicze dachu skośnego, a drugim zaś elewacja. To właśnie te elementy w największym stopniu decydują o estetycznym odbiorze budynku przez innych ludzi. Wybór elewacyjnych materiałów wykończeniowych nie należy do najprostszych. Jakie rozwiązania mają do dyspozycji współcześni inwestorzy?

Tynki silikatowe

W zakresie wykończenia elewacji rozwiązaniem, które wciąż cieszy się ogromną popularnością ze strony klientów, są tynki. Te produkowane współcześnie, znacząco różnią się od rozwiązań, z którymi można było się zetknąć jeszcze kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu, w szczególności, jeśli chodzi o strukturę molekularną. Doskonałym przykładem są tutaj tynki silikatowe. Co to takiego? Struktura tynków silikatowych, nazywanych przez specjalistów z branży również krzemianowymi, jednocześnie przepuszcza parę wodną i jest odporna na deszcz. Tynki tego typu należą do jednych z najbardziej elastycznych, dlatego właśnie mogą pokrywać małe rysy skurczowe, powstałe w tynku tradycyjnym.

Cechą charakterystyczną tynków silikatowych jest to, iż reagują one z zawartym w powietrzu dwutlenkiem węgla, znacząco zwiększając swoją trwałość. Ze względu na te właściwości tynki te, w zdecydowanej większości przypadków używane są wszędzie tam, gdzie istnieje uzasadniona obawa o wpływ silnie zanieczyszczonego powietrza na strukturę i wygląd elewacji. Co jeszcze warto wiedzieć?

Tynki akrylowe

Bardzo często stosowanym rozwiązaniem są także tynki akrylowe. To produkty, których skład opiera się na wielocząsteczkowym polimerze w postaci wodnej zawiesiny. Stosowana tutaj żywica akrylowa z jednej strony zapewnia dużą elastyczność i bardzo małą nasiąkliwość, jednak z drugiej, utrudnia proces dyfuzji pary wodnej dwutlenku węgla. Tynki akrylowe ze względu na możliwość zastosowania pigmentów organicznych i nieorganicznych występują w bogatszej gamie kolorystycznej, co ułatwia możliwość indywidualnej aranżacji. Niemniej jednak wspomnieć trzeba o stosunkowo słabej wytrzymałości na wpływ promieniowania ultrafioletowego, które  z czasem, może doprowadzić do widocznych przebarwień. W razie wątpliwości co do tego, jaki tynk wybrać, warto zasięgnąć opinii specjalistów.

Zdecydowanie zalicza się do nich firma Farbet, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu i wykwalifikowanej kadrze pracowniczej od lat postrzegana jest jako jedna z najrzetelniejszych w regionie. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, który z opisywanych tynków jest lepszy, ponieważ byłoby to określenie zbyt płytkie i niemiarodajnie. Wiele zależy od czynników zewnętrznych, charakterystycznych dla miejsca budowy. Dlatego właśnie tak ważna jest świadomość klienta, iż wybór tynku nie powinien być kwestią przypadku i nie można determinować go jedynie aspektem najniższej ceny. Dom to przecież inwestycja na całe życie.

Opracowanie:
Kozienice, Radomska 57
tel. 48 614 94 44
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz