Materiał Partnera

Tyczenie budynku – odpowiedzialność geodety i przebieg prac

Tyczenie budynku – odpowiedzialność geodety i przebieg prac

Geodezyjne tyczenie obiektów budowlanych to procedura mająca na celu usytuowanie planowanego obiektu na gruncie zgodnie z założeniami projektowymi. Wytyczeniu podlegają nie tylko wewnętrzne wymiary budynku, ale także jego umiejscowienie względem sąsiadujących obiektów – istniejących lub nowo powstających. Sprawdźmy, jak  przebiegają prace geodezyjne i jakie czynności obejmują.

Wytyczenie budynku – kiedy jest konieczne?

Prawo budowlane wyraźnie określa, że tyczenie budynku jest obligatoryjną procedurą dla wszystkich obiektów wymagających pozwolenia budowlanego. Procedurę wykonuje się w oparciu o projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt budowlany. W czasie geodezyjnego opracowania geodeta weryfikuje poprawność pomiarów oznaczonych w projekcie i wyszukuje ewentualne błędy, które mogą mieć wpływ na dalszy przebieg prac.

Tyczenie budynku – na co zwracać uwagę?

Planując budowę obiektu mieszkalnego blisko granicy działki, należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie przepisowych odległości względem granicy. Jeżeli ściana budynku ma powstać równolegle do granicy działki, minimalny dystans do granicy wynosi 3 metry (w przypadku ściany bez okien i otworów drzwiowych) lub 4 metry (z oknami i drzwiami).  W przypadku nierównoległego usytuowania ściany dystans wynosi 4 metry do najbliższej krawędzi otworu drzwiowego lub okiennego w ścianach zwróconych w stronę tej granicy (lub 3 metry w ścianie bez otworów użytkowych).

W dwóch przypadkach budynek może być posadowiony bliżej linii granicznej:

  • jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przewiduje mniejsze odległości
  • jeżeli urząd wydał pozytywną decyzję na wniosek o warunki zabudowy 

Tyczenie domu jednorodzinnego – jak przebiega

Procedura tyczenia jest przeprowadzana na tzw. ławach ciesielskich. To zdecydowanie najwygodniejsza metoda pozwalająca trwale oznaczyć przebieg osi konstrukcyjnych, które mogą zostać zrekonstruowane w trakcie budowy. Uprawniony geodeta wyznacza lokalizację obrysu budynku na działce, po czym zleca wbicie pali (prostopadle do osi) w określonej odległości od projektowanego budynku. Zachowanie dystansu między palami a ławą zapobiega ich zniszczeniu w czasie prowadzenia wykopu pod fundamenty.

Realizacja nietypowych projektów o większej liczbie osi wymaga dużej wiedzy i doświadczenia, dlatego wybór firmy geodezyjnej nie może być kwestią przypadku. Korzystając z usług sprawdzonej firmy, takiej jak Geoprojekt, nie trzeba martwić się o pomyłki, które mogą nieść za sobą poważne i kosztowne konsekwencje.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz