Artykuł sponsorowany

Tworzywa sztuczne, recykling i produkcja

Tworzywa sztuczne, recykling i produkcja

Otaczają nas w różnej postaci: naczyń, opakowań do żywności, mebli ogrodowych, ubrań, obuwia itp. Zużyte tworzywa sztuczne trafiają do śmietnika i stają się odpadami. W tej postaci mogą być z jednej strony obciążeniem dla środowiska. Z drugiej, jeśli poddać je recyklingowi, to przyczynią się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych, a także do zmniejszenia zużycia wody i energii.

Recykling, czym jest i jakie firmy się nim zajmują?

Odpady, które powstają ze zużytych tworzyw sztucznych to źródło surowców z olbrzymim potencjałem. Niestety większość z nich trafia na wysypiska i zalega. W Polsce podobnie jak w większości krajów UE, jedynie 30% trafia do recyklingu. Każdy z nas, w ciągu roku generuje około 60 kg tego typu odpadów, dodatkowo powstają odpady okołoprodukcyjne. Pierwszym krokiem odzysku surowca jest jego segregacja, następnie trafia do specjalistycznych firm, które zajmują się recyklingiem. Idealnym przykładem jest przedsiębiorstwo Poli-Hurt z Częstochowy, które aktywnie obsługuje teren południowej Polski. Są to zarówno klienci prywatni, jak i firmy z województwa śląskiego, opolskiego, małopolskiego oraz łódzkiego. Zajmuje się recyklingiem poprodukcyjnych odpadów z tworzyw sztucznych, jest to tzw. recykling materiałowy. Odpady są stosunkowo czyste i nie ma potrzeby ich segregacji. Poli-Hurt świadczy usługi regranulacji i przemiału czystych odpadów dzięki zastosowaniu specjalistycznych urządzeń, które obsługiwane są przez wykwalifikowanych pracowników. Firma działa na polskim rynku od 25 lat.

Surowiec odzyskany, co dalej?

Tworzywo sztuczne w przyjaznej postaci granulatu trafia ponownie do firm zajmujących się produkcją plastikowych opakowań, pojemników oraz innych artykułów z plastiku np. elementów samochodowych. Następnie trafiają do sprzedaży hurtowej tworzyw sztucznych, by ponownie zagościć w naszych domach i biurach. Firma Poli-Hurt oprócz odzysku zajmuje się dystrybucją opakowań wykonanych z polietylenu (LDPE, LLDPE, HDPE), które na zamówienie klienta dostarcza z wykorzystaniem własnej floty samochodowej. Dysponuje samochodami o ładowności od 3,5 do 14 ton. Efektywne wykorzystanie surowców wtórnych jest sporym krokiem w kierunku ochrony środowiska naturalnego. Dodatkowo zmniejsza koszty składowania  oraz pozwala na zmniejszenie zużycia zasobów naturalnych. Dla przykładu jedna foliowa torba rozkłada się przez 120 lat, a energia odzyskana w procesie recyklingu tej samej foliowej torebki pozwoli na 10 minut pracy 60-watowej żarówki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz