Artykuł sponsorowany

Tworzenie map do celów projektowych

Tworzenie map do celów projektowych

Przed przystąpieniem do prac budowlanych konieczne jest zorganizowanie prac geodezyjnych mających na celu wykonanie pomiarów do celów projektowych. Każdy stawiany budynek, droga czy sieci wodociągowe i kanalizacyjne wymagają stworzenia projektu, według którego zostaną poprowadzone prace budowlane. Wymagają tego szczególne przepisy prawa, które tyczą się branży projektowej i budowlanej.

Bez prawidłowo wykonanego projektu nie można przystąpić do prac na placu budowy, natomiast bez jakościowo wykonanej mapy nie można stworzyć projektu. Kreślenie map do celów projektowych jest więc punktem wyjścia, od którego należy rozpocząć wszelkie prace nad powstaniem nowego domu, drogi, przedsiębiorstwa itp.

Treść mapy wykonywanej do celów projektowych

Tworzenie mapy do celów projektowych wymaga aktualizacji mapy zasadniczej, po którą w pierwszej kolejności powinien zgłosić się geodeta. Jak mówią geodeci z firmy Rafała Iwickiego Rafgeo, sama mapa zasadnicza jest już tworem na tyle skomplikowanym, że jesteśmy w stanie wyczytać z niej punkty osnowy geodezyjnej, tak zwane repery stałe, granice działek, kontury gruntów itd. To na jej podstawie oraz na podstawie wykonanych pomiarów na miejscu planowanej budowy, powstanie mapa, na której będzie mógł oprzeć swoją pracę wynajęty projektant.

Zanim jednak dojdzie do pozyskania map zasadniczych, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie prac nad projektem. Wyrażenie takich chęci musi zostać zgłoszone do odpowiedniego Urzędu Powiatowego, z którego następnie uprawniony geodeta będzie w stanie pozyskać mapy zasadnicze.

Rozpoczęcie prac nad mapą do celów projektowych wymaga ustalenia prawidłowej skali oraz naniesienia na nią wszystkich elementów, które zostały zaznaczone na mapie zasadniczej. Potem następuje wzbogacenie jej o osie ulic, inne rozgraniczenia terenu, osie osiedli mieszkaniowych, ale i miejsca zieleni, czy tak istotne punkty, jak pomniki przyrody. Stworzoną na nowo, zaktualizowaną i wzbogaconą o wiele elementów mapę, zbudowaną w profesjonalnych i niezwykle wymagających programach komputerowych oraz w wersji papierowej można wreszcie przekazać dalej. Po to, by planowane prace geodezyjno-projektowo-budowlane mogły być kontynuowane przez kolejnych wykształconych specjalistów z wielu dziedzin.

Czas realizacji zlecenia

Długość trwania prac geodezyjno-kartograficznych jest uzależniona od złożoności projektu. Wiele małych można wykonać w czasie dwóch lub kilku tygodni. Inne, te większej skali, wymagają i większego zaangażowania i większej ilości czasu na doprowadzenie prac nad geodezyjnymi mapami do celów projektowych do końca.

Przed rozpoczęciem prac budowlanych na miejscu planowanej inwestycji, trzeba więc uzbroić się w cierpliwość, by wszystkie konieczne zadania zostały wykonane prawidłowo. I budowlańcy i projektant budynku nie mogą przecież pracować na ślepo. Wykonanie zadań geodezyjnych ma więc niezwykłe i bardzo istotne znaczenie w czasie trwania budowy i przed przystąpieniem do jej wykonania. Warto stawiać na sprawdzonych wykonawców, którzy rocznie prowadzą setki inwestycji. Na wykształconych geodetów z uprawnieniami, które pozwalają im na wykonywanie zleceń jakościowo, fachowo i terminowo.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz