Artykuł sponsorowany

Tworzenie instalacji elektrycznej.

Tworzenie instalacji elektrycznej.

Choć w teorii tworzenie instalacji elektrycznej jest zadaniem prostym, ponieważ wystarczy położyć kable i je podłączyć, to jednak w praktyce jest rzeczą bardziej skomplikowaną i wymagającą wiedzy. Należy do jej realizacji zatrudnić fachowca, a także wykorzystać tylko wysokiej jakości materiały. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że całość obiegu jest bezpieczna, i nie będą występowały przerwy w dostawie prądu, leżące po stronie naszej instalacji.

Zasady tworzenia elektroinstalacji

Instalacja elektryczna należy do najważniejszych w całym domu. Musi być ona wykonana w taki sposób, aby spełniała wymagania danego obiektu. W przypadku nowych budynków dopiero powstających sprawa jest prostsza. W przypadku występowania starych instalacji trzeba, albo najpierw pozbyć się starych przewodów, albo w nieco innym ułożyć nowe. Zawsze jednak najlepiej jest usunąć stare, niepotrzebne kable. Instalacja powinna być realizowana tak, aby służyła wszystkim użytkownikom obiektu, jednocześnie musi być poprowadzona ergonomicznie. Dlatego właśnie lepiej przekuć się przez ścianę, niż prowadzić przewód na około, gdy następuje konieczność poprowadzenia kabli w listwach. Elektroinstalacja musi być wykonana z elementów wysokich jakościowo, które można zakupić w Hurtowni Elektrycznej Pstryk, a także zlecona profesjonaliście z uprawnieniami. Dzięki temu nie wystąpi ryzyko występowania przepięć, które mogłyby razić prądem. Przede wszystkim jakość.

Zabezpieczenie instalacji

Instalacja elektryczna wymaga nie tylko odpowiednich materiałów i podłączenia. Warto jest zabezpieczyć ją przed przeciążeniami i zwarciami. W tym celu stosuje się między innymi rozdzielnice. Jest to element sieci, którego rolą jest bezpieczne rozdzielenie przesyłanej energii, jej przetwarzanie i wreszcie przesył w zadanych parametrach, na dany obwód. W zależności od zapotrzebowania stosuje się różne rozwiązania. Montowane w pomieszczeniach zamkniętych, nie są tak zabezpieczane, jak te umiejscowione na zewnątrz, ponieważ, nie są poddawane czynnikom atmosferycznym, przed którymi muszą być chronione. W zależności od zapotrzebowania na energię wyróżnia się rozdzielnice tablicowe, dla domów, oraz kolejno o wiele mocniejsze rozdzielnice skrzynkowe, oraz rozdzielnice szafowe. Oprócz tego, jako zabezpieczenie instalacji, stosuje się na danych obwodach ograniczniki przepięciowe. Ich rolą jest odcięcie lub ograniczenie przepływu prądu, gdy dochodzi na obwodzie do nagłego przepięcia, czyli wystąpienia prądu następczego. Dochodzi do tego na skutek uderzenia pioruna, czy załączenia uszkodzonych urządzeń elektrycznych, powodujących zwarcie. Świetnym rozwiązaniem są również wyłączniki różnicoprądowe, które rozłączają obwód, gdy wykryją, że prąd wypływający z nich nie jest równy prądowi wpływającemu do nich. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać, co nie oznacza, że jest to drogie rozwiązanie. Warto jednak zainwestować we wszystkie możliwe formy zabezpieczeń, spełniające stosowne normy, i wytwarzane przez renomowanych producentów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz