Turystyka międzynarodowa rozwija się. Wnioski i oceny

Turystyka międzynarodowa rozwija się. Wnioski i oceny

Eksperci badający światowe rynki turystyczne zgodnie stwierdzają, że międzynarodowy ruch turystyczny w 2015 roku wzrósł o 4,4% i osiągnął poziom 1.184 mln podróży. Najwięcej wydatków na podróże odnotowują Chiny i Stany Zjednoczone. Wśród najpopularniejszych kierunków stanowiących cele wyjazdów są: Azja, obie Ameryki, ale i Europa, Afryka. Wszystkie ekspertyzy wskazują, że turystyka międzynarodowa będzie jedną z nadal rozwijających się branż.

Wzrosty i spadki w turystyce

Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) przeanalizowała zeszły rok (2015) oceniając ruchy w międzynarodowej turystyce. Jak wywnioskowano, ruch turystyczny odnotował wzrost o 4,4%, co dało liczbę 1.184 mln podróży. Wzrost dotyczył niemal wszystkich regionów świata, poza odnotowującą spadki Afryką, gdzie np. w Afryce Północnej spadek wyniósł aż 7,8%.

W Europie tempo wzrostu było wyższe niż w 2014 roku i wy niosło 5,0% (wobec 2,4% w roku wcześniejszym). Nieco szybciej rosła liczba przyjazdów tury stów między narodowych do krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Północnej (odpowiednio +6,4% i +6,3%) niż do państw Europy Zachodniej (+3,7 %) i Południowej (+4,8%). Liczba przyjazdów turystów zagranicznych do 28 państw Unii Europejskiej zwiększyła się w 201 5 roku o 5,3%” – podsumowywała badania Joanna Węglarczyk z Departamentu Strategii Polskiej Organizacji Turystycznej.

Świat podzielił się na regiony z większym lub nieco mniejszym wzrostem. I tak Oceania odnotowała wzrost w skali 7,3%, region Azji i Pacyfiku odnotował tylko 4,8% wzrost, gdzie w roku 2014 była to liczba – 5,8%. Dalej znajdują się Ameryka Północna i Południowa, w tym np. Karaiby. Najmniej z turystyki międzynarodowej skorzystał Bliski Wschód, gdzie wzrost wyniósł 3,1% (w 2014 roku 6,7 %). 

Czynniki obierania celu

Wśród czynników wpływających na wzrost lub spadek tendencji do podróżowania wymienia się głównie bezpieczeństwo. Wiele wydarzeń związanych z trwającymi lub rozpoczętymi konfliktami zbrojnymi, a także udanymi czy też powstrzymanymi atakami terrorystycznymi (choćby ostatnie wydarzenia w Paryżu) stają się podstawową przeszkodą w podróżowaniu.

„Wyniki turystyki światowej rosną nieprzerwanie od sześciu lat… Wyniki poszczególnych regionów były zróżnicowane, co należy wiązać z bardzo dużymi wahaniami kursów walut, niskim poziomem cen ropy naftowej oraz zwiększonymi obawami o bezpieczeństwo, wynikającymi z rosnącego zagrożenia terroryzmem w różnych miejscach świata” – podkreśla Joanna Węglarczyk.

Kto wydaje najwięcej?

Podsumowując wyniki badań prowadzonych przez Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) wymienia się liderów, którzy poświęcają najwięcej czasu i pieniędzy na odbywanie podróży międzynarodowych. Dotychczas miejsce pierwsze należało do Stanów Zjednoczonych, ale w 2015 roku Mocarstwo zdetronizowały Chiny.

„Od ponad dekady wydatki Chińczyków na zagraniczną turystykę wyjazdową rosną w tempie dwucyfrowym. Obecnie, na podstawie danych za trzy kwartały 2015 roku UNWTO szacuje, że w 201 5 roku dynamika ta utrzymała się. Beneficjentami rosnącego popytu ze strony Chin były w ubiegłym roku przede wszystkim kierunki azjatyckie (szczególnie Japonia i Tajlandia), ale także Stany Zjednoczone i niektóre kraje europejskie” – opisuje Joanna Węglarczyk.

Za Chinami kolejne miejsca zajmują Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, potem Niemcy, Włochy i Australia, dalej Francja i Kanada – gdzie odnotowano stagnację. Znaczące spadki wskazano w podróżach z Rosji i Brazylii.

Źródło: Polska Organizacja Turystyczna.

Opracowanie:
Anna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz