Materiał Partnera

Turnusy rehabilitacyjne – jakie terapie najczęściej obejmują?

Turnusy rehabilitacyjne – jakie terapie najczęściej obejmują?

Problemy z narządami ruchu przytrafiają się z różnych przyczyn – mogą być następstwem wypadku komunikacyjnego, nierzadko są też wadami wrodzonymi. W każdej sytuacji warto jednak podjąć specjalistyczną rehabilitację w celu odzyskania pełnej sprawności, co jest możliwe wyłącznie dzięki profesjonalnym ośrodkom. Organizują one turnusy rehabilitacyjne, na których pacjenci poddawani są odpowiednim zabiegom – jakim dokładnie i kiedy z nich skorzystać?

Odpowiednie metody

Właściwie wybrana forma rehabilitacji jest w stanie nawet w całości wyeliminować skutki odniesionego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku czy nagłego zachorowania. W tym zakresie należy jednak zaufać specjalistom organizującym profesjonalne turnusy rehabilitacyjne, na których realizowane są różnego rodzaju metody przywracania pacjentów do pełnej sprawności. W przypadku osób niepełnosprawnych psychoruchowo bądź sensorycznie doskonałe efekty przynosi hipoterapia, czyli rodzaj rehabilitacji ruchowej, w której wykorzystuje się konie. Centrum Rehabilitacji pw. Św. Rocha organizuje specjalne turnusy właśnie z zastosowaniem hipoterapii, która stanowi doskonałą formę pomocy korygującą postawę ciała, dbającą też o regulację napięcia mięśniowego, doskonalenie równowagi czy normalizację czucia powierzchniowego. Popularna jest również kinezyterapia, czyli leczenie ruchem. W ramach ćwiczeń wykonywanych w tym zakresie w sposób optymalny eliminuje się fizyczną niesprawność pacjenta, dzięki czemu może on normalnie funkcjonować i przejść do następnych etapów rehabilitacji.

Specjalistyczna rehabilitacja

Profesjonalne ośrodki organizujące turnusy rehabilitacyjne mogą też przygotować dla pacjentów specjalną formę leczenia w postaci hydroterapii. Ta metoda wykorzystuje głównie wodę do rekonwalescencji – może być ona w formie stałej, ciekłej, jak i gazowej. Kluczowe jest dopasowanie odpowiedniego ciśnienia oraz temperatury wody do potrzeb konkretnego pacjenta i jego schorzeń. Jedną z popularniejszych form rehabilitacji jest termoterapia. W tym wypadku głównym elementem leczniczym jest energia cieplna, która podawana jest w określonych formach pacjentowi. Organizowane przez profesjonalne ośrodki turnusy rehabilitacyjne mogą też dotyczyć światłolecznictwa. Fototerapia jest kolejną już metodą wykorzystywaną do przywrócenia pacjentowi pełnej sprawności – ta forma leczenia wykorzystuje światło widzialne, ale i podczerwone bądź nadfioletowe, w zależności od potrzeb chorego. Warto zatem korzystać z usług specjalistycznych ośrodków organizujących turnusy rehabilitacyjne. Ich odbycie ma znaczący wpływ na powrót do pełnego zdrowia osób z wieloma różnymi schorzeniami.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz