Materiał Partnera

Turbosprężarka – jak wykonuje się jej regenerację?

Turbosprężarka – jak wykonuje się jej regenerację?

Właściwie każdy kierowca prędzej czy później zetknie się z koniecznością naprawy turbosprężarki. Uszkodzoną turbinę można oczywiście wymienić na nową, to jednak spory koszt. Dlatego znacznie częściej wybieramy remont starych części. Odpowiednio przeprowadzona regeneracja sprawi, że nasza turbosprężarka znów będzie działać jak nowa. Jak wygląda remont turbosprężarki? Sprawdź!

Powody awarii

Przyczyn awarii turbosprężarki może być wiele. Niezbyt często zdarza się, że ten element samochodu przestanie działać po prostu ze względu na zwykłe zużycie. Znacznie częściej za uszkodzenie turbosprężarki winę ponoszą inne awarie. Powodem uszkodzenia turbosprężarki może być na przykład zaniedbanie regularnej wymiany oleju lub korzystanie ze środków smarnych kiepskiej jakości. Lepiej więc nie oszczędzać i wymieniać olej dość często, dbając o jego jakość – dzięki temu mniej wydamy później na naprawę. Jeśli jednak już dojdzie do awarii, naprawę turbosprężarki warto zlecić sprawdzonym fachowcom – znajdziemy ich w firmie Dziak Motosport. To firma specjalizująca się w naprawie poszczególnych podzespołów, w samochodach osobowych, ciężarowych, dostawczych i terenowych, a także w pojazdach rolniczych i budowlanych.

Naprawa znacznie tańsza niż wymiana

Powodem, dla którego znacznie lepiej jest naprawić uszkodzoną turbosprężarkę niż kupować nową, są oczywiście koszty. Za regenerację turbosprężarki zapłacimy kilkaset złotych. Jeśli to urządzenie ze zmienną geometrą, koszt będzie wyższy – wyniesie powyżej 1000 zł. Może się to wydawać wiele, jednak musimy wiedzieć, że wymiana turbosprężarki to koszt od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Tak więc naprawa – choć stosunkowo kosztowna – opłaca się znacznie bardziej. Plusem jest też to, że po dobrze przeprowadzonej regeneracji turbosprężarka odzyska pełną sprawność i znów będzie działać jak nowa. Warunek jest jeden – musimy znaleźć fachowców, którzy posiadają odpowiedni sprzęt i doświadczenie w naprawie turbosprężarek. Do wykonania regeneracji niezbędne są specjalistyczne, precyzyjne narzędzia. Ważny jest też dostęp do dobrych części zamiennych, które pozwolą szybko wymienić uszkodzone elementy turbosprężarki. Kluczem do prawidłowego przeprowadzenia regeneracji jest odpowiednie wyważenie turbosprężarki. Jeśli trafimy na kiepskiego fachowca, może to stanowić problem. Do właściwej kalibracji niezbędny jest sprzęt, który sporo kosztuje – nie każdy warsztat nim dysponuje.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz