Artykuł sponsorowany

Trzy rodzaje sprężarek powietrznych i ich zastosowywanie

Trzy rodzaje sprężarek powietrznych i ich zastosowywanie

Sprężarki powietrzne mają bardzo szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu i nie tylko. To dzięki nim wytwarzana jest bowiem energia kinetyczna. Jej źródło, czyli powietrze jest zaś czynnikiem niebywale bezpiecznym, ogólnodostępnym, czystym oraz łatwym w stosowaniu. Nic zatem dziwnego, że technologia sprężonego powietrza stale się rozwija. Jakie typu sprężarek można zatem znaleźć w ofercie najlepszych dystrybutorów?

Sprężarki tłokowe, śrubowe i łopatkowe

Sprężarki to urządzenia, których praca opiera się o wykorzystanie taniego, ogólnodostępnego, czystego i bardzo bezpiecznego czynnika roboczego, jakim jest powietrze. To właśnie odpowiednia mieszanka gazu poddawana jest obróbce, za którą uważa się podwyższanie ciśnienia i gęstości lub wymuszanie przepływu, czego efektem jest wytworzenie energii kinetycznej. Ona zaś może zostać z powodzeniem wykorzystana nawet w dużym zakładzie przemysłowych, który w ten sposób znacznie optymalizuje koszty swojej działalności.

Należy jednak wiedzieć, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów sprężarek. Zwracać uwagę należy na podział na urządzenia wyporowe i przepływowe, a także na moc ich moc (np. sprzęty 11-75 kW; urządzenia 90-160 kW czy nawet sprężarki 200-250 kW). Warto również wspomnieć o tym, iż sprężarki tworzone są bez lub ze specjalnymi obudowami – szafami prefabrykowanymi. Najpopularniejszy podział tychże urządzeń dzieli je jednak na:

  • Sprężarki tłokowe – cechują się niską ceną, prostą konstrukcją i wszechstronnym zastosowaniem. Sprężanie powietrza następuje w takich modelach dzięki specjalnemu tłokowi, który może być olejowy, bezolejowy, elektryczny czy też spalinowy. Sprężarki tłokowe często spotkać można w zakładach lakierniczych, warsztatach samochodowych czy w pracowniach ślusarskich.
  • Sprężarki śrubowe – nowoczesne modele sprężarek, które powodują sprężenie powietrza dzięki pracującym śrubom. Występują one w wersji olejowej i bezolejowej i chętnie stosowane są w przemyśle kolejowym, drzewnym, spożywczym, farmaceutycznym oraz maszynowym.
  • Sprężarki łopatkowe – sprężarki łopatkowe mają stosunkowo wąskie zastosowanie. Wybiera się je m.in. przy tworzeniu systemów przeciwpożarowych. Ich praca polega zaś na obrocie specjalnego wirnika z zamocowanymi łopatkami, które tworzą zamknięte komory sprężania.

Czym powinna wyróżniać się sprężarka dla przemysłu?

Sprężarki wykorzystywane w przemyśle to przede wszystkim sprężarki śrubowe często ze wtryskiem oleju. Wielokrotnie ich moc sięga 200-250 kW, a niezawodność ich wynika z pracy na niskich prędkościach obrotowych oraz przy niskiej temperaturze. Firma HYDMET, która oferuje wysokiej jakości sprężarki śrubowe przeznaczenia przemysłowego, zapewnia dodatkowo technologie z napędem o zmiennej prędkości obrotowej. Takie rozwiązanie sprzyja energooszczędności i wydłuża okres użytkowania sprężarki bez konieczności serwisu.

Dobre urządzenie powinno także cechować się wysokim standardem bezpieczeństwa przeciwpożarowego, świetną izolacyjnością akustyczną oraz silnym zautomatyzowaniem. Sprężarki śrubowe dla przemysłu umieszczane są dodatkowo w designerskich szafach prefabrykowanych, dzięki którym zamontować je można w przestrzeniach o naprawdę różnych warunkach np. o podwyższonej wilgotności.

Ciche, wydajne, niezawodne oraz efektywne sprężarki oferują na rynku polskim tacy producenci jak ATLAS COPCO (sprężarki śrubowe z serii G i GX ), WAN GDYNIA (m.in. WAN-NK 160) czy AIRPOL (np. sprężarki śrubowe ze wbudowanym osuszaczem 3-315 kW).  

Opracowanie:
Nowy Targ, Suskiego 8
tel. 18 264 92 67
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz