Artykuł sponsorowany

Trawniki rolowane - w jaki sposób je ułożyć?

Trawniki rolowane - w jaki sposób je ułożyć?

Trawnik rolowany można rozłożyć w ciągu jednego dnia. Pod warunkiem, że wcześniej odpowiednio przygotujemy podłoże pod darń. Jest to konieczne, aby umożliwić ukorzenienie nowej trawy i zapewnić jej warunki do bujnego wzrostu.

Przygotowanie podłoża

Przed rozkładaniem trawy rolowanej, cały teren powinien zostać przekopany, wyrównany, wykarczowany oraz dokładnie wyczyszczony z kamieni i resztek budowlanych. Zaleca się, aby ziemia była lekka i przepuszczalna, dlatego może się zdarzyć, że będziemy musieli rozrzedzić ją dodatkowo piaskiem.

Jeśli szykujemy podłoże pod boisko albo tereny sportowe, do przygotowania terenu będziemy potrzebować fachowej wiedzy i dobrej znajomości tego tematu. Jak wyjaśnia pracownik firmy Xero Flor:

- Najszerzej i najdokładniej tematykę przygotowania podłoża pod tereny sportowe albo boiska obejmuje norma DIN 18035-4. Jest ona niezbędną lekturą przed rozpoczęciem każdej tego typu inwestycji.

Rozkładanie trawy

Gdy skończymy prace przygotowawcze, możemy zacząć układania trawy z rolki. Poszczególne warstwy układamy obok siebie, uważają, aby w trakcie pracy nie rzucać trawnikiem ani go nie naciągać. Poszczególne warstwy muszą do siebie ściśle przylegać, ponieważ trawnik po rozłożeniu zacznie się kurczyć (wraz ze spadkiem jego wilgotności). Wystające brzegi trawnika należy przyciąć ostrym nożem lub brzeszczotem. Po skończonej pracy, trawnik wałujemy oraz obficie podlewamy.

Jeżeli pracujemy na stromym terenie albo skarpie, technika układania jest taka sama. W przypadku ostrej stromizny, musimy jednak zamocować na rogach specjalne drewniane kołeczki mające zapobiec zsuwaniu trawy do czasu jej przyrośnięcia do gruntu. Technika układania trawy w rolce nie jest skomplikowana, trzeba jednak pamiętać, aby pracę wykonać starannie i nie dopuścić do powstania prześwitów albo łysych miejsc.

Podlewanie

Po rozłożeniu trawy rolowanej należy dbać o jej regularne nawadnianie. Musimy podlać nie tylko najwyższe warstwy trawy, ale także 10 centymetrową warstwę nośną, która odpowiada za ukorzenienie trawy. Przyjmuje się, że odpowiednie proporcje wynoszą około 10-15 l/m2 wody na jedno zraszanie.

Częstotliwość zraszania musimy dopasować do pory roku, klimatu oraz pogody. Zapewnienie stałej wilgotności trawnika jest szczególnie ważne w kilku pierwszych tygodniach, z czasem możemy stopniowo zwiększać odstępy pomiędzy podlewaniem. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz