Artykuł sponsorowany

Transport żywności - rodzaje pojazdów oraz inne ciekawostki

Transport żywności - rodzaje pojazdów oraz inne ciekawostki

Przemysł transportowy dzieli się na wiele gałęzi, a jedną z kategorii w tej dziedzinie jest oczywiście transport towarów żywnościowych, a jak wiadomo żywność to coś, bez czego nie moglibyśmy w zasadzie normalnie funkcjonować. Dlatego właśnie samochód, w którym transportowane jest jakiekolwiek jedzenie, musi spełniać specjalne wymogi. Wszystko co dotyczy samochodów do transportu żywności, znaleźć można tutaj.

Umowa ATP

Koncentrując się na transporcie żywności powinniśmy zacząć od początku, czyli od aspektów prawnych z tym związanych. Umowa ATP to międzynarodowe porozumienie sporządzone 1 września, 1970 roku w Genewie, zaś podpisane zostało przez łączną ilość 26 państw, czternaście lat później, czyli w 1984 roku. Umowa ta dotyczy bezpośrednio międzynarodowego przewozu szybko psującej się żywności, a także określa jakie specjalnie dostosowane środki transportu mogą je przewozić. Sprawa ta dotyczy zarówno transportu lądowego jak i morskiego, my jednak skupimy się w naszym artykule wyłącznie na transporcie żywności przy pomocy samochodu.

Rodzaje pojazdów do transportu żywności

Wyżej wspomniana umowa ATP określa łącznie cztery grupy pojazdów, jakimi może być przewożona żywność i wyróżniamy wśród nich takie jak:

  • Izoterma - Ten środek transportu posiada w całym swoim wnętrzu (na ścianach, drzwiach, podłodze i suficie) zabudowę wykonaną zazwyczaj z pianki poliuretanowej bądź innego wysokiej klasy materiału izolacyjnego, dzięki któremu do środka pojazdu nie dostaje się ciepło z zewnątrz. Tego rodzaju pojazdy nie posiadają agregatów chłodzących.

  • Chłodnia - Jest to pojazd, który posiada wbudowane urządzenie chłodnicze, którego zadaniem jest schładzanie izolowanego termicznie wnętrza nadwozia. Pojazdy tego typu dzielą się na kilka kategorii (Od A do F), a zależą one od uzyskiwanej w nich temperatury przy oddziaływaniu temperatury otoczenia sięgającej +30 stopni Celsjusza. Podział tych pojazdów prezentuje się w następujący sposób: Klasa A (od 0 do +12 stopni Celsjusza), Klasa B (od -10 do +12 stopni Celsjusza), Klasa C (od -20 do +12 stopni Celsjusza), Klasa D (0 stopni Celsjusza), Klasa E (poniżej -10 stopni Celsjusza) a także Klasa F (poniżej -20 stopni Celsjusza).

  • Lodownia - Tego rodzaju pojazd posiada niechłodzone przy pomocy dodatkowych urządzeń nadwozie, które izolowane jest termicznie. W tym środku transportu temperatura obniżana jest poprzez zastosowanie specjalnych płyt eutektycznych, skroplonych gazów bądź lodu i podobnie jak w przypadku chłodni, pojazd ten dzieli się na kilka klas takich jak: Klasa A (+7 stopni Celsjusza), Klasa B (-10 stopni Celsjusza) oraz klasa C (-20 stopni Celsjusza) przy założeniu, że temperatura zewnętrzna wynosi +30 stopni Celsjusza.

Jak przystosować samochód do transportu żywności?

Jak już wspomnieliśmy, żywność musi być transportowana w specjalnie określonych warunkach i dlatego właśnie, jeśli chcemy zająć się tym tematem w kwestii biznesowej, to warto zlecić obudowanie naszego pojazdu profesjonalnej firmie takiej jak Blach-Trans, która już od wielu lat specjalizuje się w wykonywaniu zabudów do samochodów dostawczych oraz busów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz