Artykuł sponsorowany

Transport zwierząt na skup – o czym warto wcześniej pomyśleć

Transport zwierząt na skup – o czym warto wcześniej pomyśleć

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że podróż pojazdem mechanicznym nie należy do rozrywek pierwszego wyboru dla zwierząt. Jest ona dla nich przykrym i stresującym momentem w ich życiu, dlatego właśnie przewóz zwierząt hodowlanych jest objęty ochroną prawną. Mówimy, co warto wiedzieć o przewozie zwierząt choćby przypadku skupu, odbioru czy sprzedaży bydła.

Na co narażone są zwierzęta podczas transportu?

Żywiec hodowlany, najczęściej przewożone zwierzęta, jest narażony na urazy mechaniczne, upadki oraz utratę masy ciała (w efekcie odwodnienia), co niestety przekłada się na niższą cenę. Im większe zwierzę tym szansa o upadek mniejsza. Najczęściej przewracają się zwierzęta małe, na przykład takie jak drób. Mówi się, że w UE przewraca się nawet kilka procent wszystkich przewożonych kurczaków. Utrata masy ciała przy 12-godzinnym transporcie może wynieść 4–5%.

Jak uniknąć stresu transportowego przy przewożeniu zwierząt?

Sam fakt opuszczenia znanego otoczenia życia wywołuje stres u bydła. Jeśli zamierzamy przewieźć trzodę do skupu, powinniśmy zdać sobie z tego, co wywołuje stres transportowy u zwierząt. Choć najbardziej stresogennym momentem dla zwierząt jest załadunek i wyładunek to warto także wiedzieć, że w trakcie transportu zwierzęta bardzo emocjonalnie reagują na hałas, zbyt wysoką temperaturę, ruch pojazdu, wstrząsy, zatłoczenie, brak wody oraz pokarmu, niewłaściwą technikę jazdy oraz zbyt dużą prędkość.

Jak zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom w czasie transportu?

Ogólne przepisy prawne dotyczące przewozu zwierząt przewidują, by zapewnić przewożonym zwierzętom ochronę  przed warunkami meteorologicznymi, urządzeniami (potrzebnymi do załadunku), mogącymi powodować zranienia, odpowiednią ilość miejsca oraz wysokość pojazdu. Prawo wymaga także od dezynfekcji, która jest niezwykle istotna.

Czystość pojazdu i dezynfekcja są szczególnie ważne, ponieważ stres podczas transportu naraża je na infekcje. Sam stres zmniejsza ich odporności, czyli także podnosi ryzyko zachorowania zwierząt na różne choroby.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz