Transport specjalistyczny – nie tylko przewóz

Transport specjalistyczny – nie tylko przewóz

Transport specjalistyczny dotyczy przewozu ładunków ponadnormatywnych i ponadgabarytowych. Wymaga to nie tylko specjalnych pojazdów, ale i wielu czynności dotyczących bezpiecznego przejazdu. W Polsce działają firmy, które zajmują się takim transportem w sposób profesjonalny i kompleksowy, pozbawiając zleceniodawcę wszelkich problemów.

Zadania firmy transportowej

Firmy zajmujące się transportem specjalistycznym muszą przede wszystkim dysponować specjalnymi pojazdami i sprzętem, a w razie bardzo nietypowych zleceń mieć podwykonawców. Ich zadaniem jest przewóz takich ładunków jak zbiorniki technologiczne, maszyny budowlane i rolnicze, kotły i piece przemysłowe, a nawet hale fabryczne wraz z wyposażeniem. Taki transport może być prowadzony na drogach krajowych i za granicą, także drogą morską.

Oprócz typowych zadań przewozowych firmy wykonują następujące zadania:

  • doradztwo spedycyjno-transportowe (klienci otrzymują informacje o najbardziej optymalnych sposobach przewozu: trasy, środki transportu, analiza kosztów),
  • załadunek i rozładunek,
  • pozyskiwanie specjalnych zezwoleń, zgromadzenie całej potrzebnej dokumentacji,
  • wcześniejsze sprawdzenie trasy, sporządzenie protokołów,
  • pilotaż samochodami specjalistycznymi, także pilotaż policji,
  • załatwianie zmian organizacji ruchu,
  • ewentualny demontaż infrastruktury drogowej i podnoszenie sieci powietrznej w przypadku wysokiego ładunku,
  • opłaty drogowe.

Dzięki takim zadaniom klient może być pewien, że ładunek zostanie dostarczony bezpiecznie, na czas i bez komplikacji. Firmy transportowe zajmują się usługami dla klientów indywidualnych oraz dla firm. Obecnie możliwa jest relokacja dużych firm, specjalistycznych urządzeń o nietypowych gabarytach. Przewóz może być dokonany droga lądową i morską do każdego zakątka świata.

Usługi przeprowadzkowe

Specjalistycznym transportem są też usługi przeprowadzkowe, zwłaszcza międzynarodowe. W tym zakresie specjalizuje się wiele firm. W związku z dużą mobilnością Polaków, którzy osiedlają się za granicą bądź powracają po dłuższym pobycie z zagranicy, a także cudzoziemców, którzy wiążą swą przyszłość z Polską, istnieje duże zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi.

Podobnie jak w przypadku firm zajmujących się transportem ponadnormatywnym i ponadgabarytowym firmy przeprowadzkowe nie ograniczają się jedynie do przewozu dobytku. Ambicją tego rodzaju usługodawców jest przewóz mienia „od drzwi do drzwi”, czyli od spakowania mebli i sprzętów po rozpakowanie w miejscu docelowym. Ich zadaniem jest także załatwianie wszelkich formalności i potrzebnej dokumentacji. Każda firma dysponuje odpowiednim taborem samochodowym, w tym do przewozu nietypowego czy delikatnego ładunku, jak duże instrumenty muzyczne, dzieła sztuki itp. W celu perfekcyjnego wykonania usługi potrzebny jest też dobrze wyszkolony i odpowiedzialnie traktujący swoje obowiązki personel.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz