Materiał Partnera

Transport międzynarodowy – nowe możliwości

Transport międzynarodowy – nowe możliwości

Transport to niezwykle istotna dziedzina gospodarki decydująca o jej płynności i możliwości stałego przemieszczania surowców produkcyjnych, towarów oraz gotowych produktów. Współczesna gospodarka oparta na wysokiej specjalizacji firm to również szybki rozwój przedsiębiorstw spedycyjnych.

Szeroko rozumiane pojęcie transportu

Transport towarzyszy każdemu przedsięwzięciu biznesowemu, ale szczególnie ważny jest w dwóch dziedzinach ludzkiej działalności, jakimi są handel i produkcja. Zależnie od branży może on obejmować okoliczne miejscowości, województwo, region czy kraj, ale może też wykraczać znacznie poza granice i sięgnąć do innych krajów europejskich, a nawet na cały świat. Przykładem są egzotyczne owoce, kakao, przyprawy, kawa stosowane do produkcji w dużych ilościach, ale niemożliwe do wyhodowania w warunkach klimatu umiarkowanego. Podobny problem dotyczy towarów produkowanych w Polsce i eksportowanych na przykład do odległej Hiszpanii. Firmy świadczące tego typu usługi to specjaliści w dziedzinie przewozów, zajmujący się każdym rodzajem towaru. Ich domeną jest spedycja obejmująca wszystkie czynności, począwszy od przewozów, przez formalności po dostarczenie do miejsca przeznaczenia.

Pojęcie transportu może być rozumiane w bardzo szerokim zakresie, począwszy od przewozów lokalnych produktów do sklepów, a skończywszy na przemieszczaniu ładunków wielkogabarytowych na duże odległości. W takich przewozach specjalizują się wybrane firmy transportowe dysponujące zarówno odpowiednimi samochodami, jak i technikami załadunku. Specjalistycznego taboru wymaga też transport ADR i dłużycy oraz materiałów sypkich. Kolejne rozróżnienie terminów dotyczących transportu odnosi się do wykorzystywanych środków. Pod tym względem można wyróżnić transport lotniczy, morski i lądowy – kolejowy lub samochodowy. Ten ostatni zalicza się do najpopularniejszych, zwłaszcza w obszarze Unii Europejskiej.

Tabor i kwalifikacje

Podstawowe elementy, jakie decydują o możliwościach nowoczesnej firmy transportowej to tabor, jakim dysponuje, oraz posiadane uprawnienia i kwalifikacje pracowników. Niezwykle istotnym aspektem w kontekście przewozów międzynarodowych jest posiadanie przez właściciela firmy właściwej licencji przewozowej, która uprawnia go do realizowania usług poza granicami kraju. Odpowiednie zezwolenia powinni również posiadać kierowcy zawodowi. Z kolei posiadany tabor decyduje o tym, jakiego rodzaju ładunki może przewozić firma w ramach swojej oferty usługowej. Przykładem jest wyspecjalizowana w przewozach międzynarodowych firma Quality Logistics Dominik Grela. „Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienta, nasz tabor własny rozbudowaliśmy o samochody  coilmulda przystosowane do transportu stali w kręgach – mówi właściciel firmy. – Posiadamy też specjalistyczne samochody wywrotki do przewozu materiałów sypkich.” Nowoczesne samochody to nie tylko różny udźwig pozwalający na przewóz niewielkich ładunków oraz dużych, wielopojazdowych transportów. To również możliwość przystosowania wnętrza naczep do konkretnego asortymentu, co sprawia, że jeszcze bardziej rozszerza się oferta.

Kompleksowe usługi

Możliwości, jakie stwarzają nowoczesne firmy transportowe wciąż się rozszerzają, co prowadzi do sytuacji, kiedy praktycznie klient całkowicie przestaje być angażowany w proces przewozu. Spedycja obejmuje zarówno odbiór towaru u klienta, jak i jego załadunek oraz rozładunek. Większość firm przewozowych posiada też własne magazyny, dzięki czemu możliwe jest przeładowywanie towarów i ich przechowywanie w odpowiednich warunkach. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy ładunek ma być dowieziony do innego środka transportu i oczekuje na dalszą wysyłkę. Kompleksowe usługi obejmują też wszelkie formalności związane z cłem i odprawami celnymi, jeśli ładunek ma być wysłany na przykład transportem morskim do odległej Japonii czy Chin. Firmy spedycyjne dysponują też własnymi urządzeniami przeładunkowymi, dzięki czemu możliwe jest szybkie umieszczenie transportowanych towarów na samochodzie lub ich przeniesienie do magazynu.

Przewozy na małą i dużą skalę

Usługi transportowe realizowane są dziś w bardzo szerokim zakresie i właściwie trudno znaleźć taki rodzaj ładunku, którego nie przewiózłby jakiś usługodawca. Różnorodność sprowadza się również do wielkości ładunków, bowiem zlecenie może obejmować małe pakiety lub duże kontenery, a nawet ładunki transportowane kilkoma pojazdami. W ofercie specjalistycznych firm, takich jak Quality Logistics Dominik Grela, znajdują się samochody o ładowności 1,5 tony oraz duże pojazdy do 40 ton. Nawet jeśli wielkość ładunku nie jest dopasowana do żadnego z posiadanych samochodów, to oprócz transportów całopojazdowych możliwe jest też zamawianie przewozów częściowych. Zlecenia realizowane są na podstawie pojedynczych zamówień, ale też mogą być efektem stałej współpracy na ściśle określonych warunkach. W takiej sytuacji często klient może liczyć na dodatkowe korzyści, jak preferencyjne zniżki transportowe. Powierzanie przewozów wyspecjalizowanej firmie spedycyjnej to doskonałe rozwiązanie pozwalające na znaczne ograniczenie kosztów związanych z tą dziedziną funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz