Materiał Partnera

Transport medyczny i sanitarny – różne oblicza przewozu chorych

Transport medyczny i sanitarny – różne oblicza przewozu chorych

Przewóz osób chorych, niepełnosprawnych lub wymagających opieki medycznej, a także transport w sytuacjach zagrożenia zdrowia bądź też życia, to niezwykle wymagająca usługa medyczna, kojarzona zazwyczaj z tradycyjnymi karetkami pogotowia. Nie da się jednak ukryć, że nie zawsze udaje się skorzystać z karetki finansowanej z funduszy NFZ, zaś przewóz chorego zwykłym samochodem osobowym lub komunikacją miejską, nie wchodzi w grę ze względu na stan pacjenta. W takim przypadku warto rozważyć skorzystanie z usług firm oferujących transport medyczny lub sanitarny.

Transport sanitarny i medyczny

Współczesny rynek usług medycznych ma nieco inne oblicze niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Dotyczy to także usług obejmujących transport medyczny i sanitarny, które przez wiele lat realizowane były wyłącznie przez państwową służbę zdrowia. Dziś jednak, działając zarówno na zlecenia osób prywatnych, jak i firm oraz instytucji, profesjonalne usługi przewozu chorych świadczą również wyspecjalizowane firmy medyczne, takie jak M&k med Krzysztof Mizera. Warto przy tym pamiętać, że biorąc pod uwagę funkcje transportu może być podzielony na:           

  • transport medyczny - wykonywany w ramach ratownictwa medycznego, którego zadaniem jest przede wszystkim udzielanie pomocy na miejscu zdarzenia,
  • transport sanitarny umożliwiający przewóz osób lub materiałów biologicznych, a także materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych, wymagających specjalnych warunków transportu.

Przewóz pacjenta może być też wykonywany na rzecz prywatnych klientów. Dotyczy to przede wszystkim osób chorych lub niepełnosprawnych, których najbliżsi niejednokrotnie stają wobec konieczności zorganizowania przewozu w odpowiednich i gwarantujących bezpieczeństwo pacjenta warunkach

Zadbaj o odpowiedni przewóz pacjenta

W przewozie osób chorych niezwykle ważne jest zapewnienie właściwej opieki i warunków w czasie transportu. Mogą to zapewnić tylko odpowiednie środki transportu, wyposażone w specjalistyczny sprzęt. W chwili obecnej w polskim systemie ratownictwa medycznego wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów ambulansów:

  • typu S (specjalistyczne) – stosowane w stanach zagrożenia życia. Ich obsługę stanowią co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym lekarz oraz pielęgniarka i/lub ratownik medyczny. Karetki typu
    S są bardzo dobrze wyekwipowane oraz posiadają na swoim pokładzie rozbudowaną i zaawansowaną aparaturę medyczną.
  • typu P (podstawowe) - gdzie obsadę zazwyczaj stanowią co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym pielęgniarka i/lub ratownik medyczny, zaś obecność lekarza w zespole nie jest obowiązkowa. Wyposażenie ambulansu typu P jest przystosowane do sytuacji takich jak wypadki, urazy i zachorowania.
  • typu T (transportowe) – czyli pojazdy najczęściej wykorzystywane tam gdzie niezbędny jest transport medyczny i sanitarny osób poszkodowanych niewymagających intensywnego nadzoru, a także w przypadku przewozu chorych pomiędzy szpitalami lub do transportu materiału biologicznego, bądź też sprzętu medycznego. Warto jednak pamiętać, że istnieją również karetki transportowe lekarskie wykorzystywane do przewozu chorych wymagających w trakcie transportu obecności lekarza i nadzoru lekarskiego.
  • typu N (neonatologiczne) - przeznaczone do transportu noworodków i niemowląt do 1 roku życia. Pojazd ten zazwyczaj wyposażony jest również w sprzęt umożliwiający przeprowadzenie reanimacji. 

Opracowanie:
Poznań, Jackowskiego 13 lok. 3
tel. 697 768 002
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz