Artykuł sponsorowany

Transformatory jednonapięciowe a wielonapęciowe. Porównanie

Transformatory jednonapięciowe a wielonapęciowe. Porównanie

Transformatory są bardzo ważnym elementem wielu układów elektrycznych. Na ogół stosuje się je, żeby zmienić napięcie prądu do wymaganego poziomu. Zazwyczaj ich rolą jest obniżanie napięcia, choć mogą je także podnosić. Dowiedz się, jak skonstruowane są te urządzenia, czym różnią się od siebie transformatory jednonapięciowe oraz wielonapięciowe i jakie mają zastosowanie.

 

Transformatory – zasada działania

Transformatory mają prostą budowę. Na ogół składają się z odseparowanych od siebie dwóch uzwojeń – pierwotnego i wtórnego – nawiniętych na rdzeń. Produkuje się też tzw. autotransformatory, które mają połączone uzwojenie pierwotne i wtórne. Rdzeń jest wykonany z materiału ferromagnetycznego, najczęściej z blachy stalowej. Uzwojenia natomiast powstają z drutu miedzianego albo rzadziej z aluminiowego. Warto podkreślić, że transformatory funkcjonują wyłącznie w zetknięciu z prądem zmiennym lub przemiennym. Ich działanie można opisać następująco:

  • prąd przemienny podawany jest na uzwojenie pierwotne i przez nie przepływa;

  • pod wpływem tego prądu przez rdzeń zaczyna płynąć zmienny strumień magnetyczny;

  • strumień magnetyczny oddziałuje na uzwojenie wtórne, gdzie w wyniku indukcji elektromagnetycznej powstaje napięcie zależne od ilości zawojów – dokładniej od stosunku liczby zwojów pierwotnych do liczby zwojów wtórnych, przy równej liczbie zwojów, prąd wyjściowy ma takie samo napięcie jak wejściowy.

Warto jeszcze podkreślić, że powodując obniżenie napięcia prądu, transformator podnosi jednocześnie jego natężenie.

 

Transformatory jednonapięciowe a wielonapięciowe

Transformatory jednonapięciowe to takie, które umożliwiają uzyskanie tylko jednej wartości napięcia wyjściowego. Mogą np. obniżać prąd sieciowy z 230 V do 12 V. Używa się ich dość często, ponieważ wiele urządzeń działa przy prądzie o jednym napięciu. Transformatory wielonapięciowe dzięki zastosowaniu wielu odczepów od zwoju wtórnego, umożliwiają uzyskanie różnych wartości napięcia prądu wyjściowego. Wykorzystuje się je zwłaszcza w zaawansowanych układach elektronicznych, w robotyce, inżynierii mechanicznej i przenośnikach. Produkcją i sprzedażą transformatorów jednonapięciowych i wielonapięciowych zajmuje się firma ELTII z Olkusza. Wykonuje je na podstawie dokumentacji dostarczonej przez klienta oraz jego zaleceń i wymagań. Realizuje także zamówienia na autotransformatory jednofazowe i trójfazowe. W procesie produkcyjnym pracownicy firmy uwzględniają życzenia swoich klientów dotyczące kwestii wizualnych oporządzenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz