Materiał Partnera

Transakcje nieruchomościami – o czym trzeba pamiętać

Transakcje nieruchomościami – o czym trzeba pamiętać

Dom czy mieszkanie kupujemy raz w życiu. Chcemy zatem, aby była to transakcja udana, czyli korzystna i przeprowadzona sprawnie. Mało kto z nas jednak zna prawa rządzące rynkiem nieruchomości, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalisty, jakim jest pośrednik nieruchomości. Będzie on nieocenionym wsparciem, warto jednak zapoznać się z kilkoma podstawowymi kwestiami związanymi z obrotem nieruchomościami.

Dlaczego biuro nieruchomości?

Na początek jednak musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług biura nieruchomości? Po pierwsze, jest to oszczędność czasu zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Kupujący nie musi przeglądać setek ofert i weryfikować zgodności każdej z nich z rzeczywistością, sprzedający natomiast nie spędza godzin na pokazywaniu potencjalnym nabywcom swojego domu czy mieszkania.

Wystarczy, że poinformujemy pośrednika nieruchomości o naszych wymaganiach wobec przyszłego lokum, a on przedstawi nam wyłącznie propozycje spełniające te kryteria. Daje to nam też większe szanse znalezienia tego, czego szukamy. Jeśli sprzedajemy mieszkanie, cały ciężar jego reklamowania przenoszony jest na biuro, a my musimy wziąć udział jedynie w podpisaniu dokumentów sprzedaży.

Sprzedaż i kupno mieszkań czy domów za pośrednictwem biura nieruchomości takiego jak działające na terenie Trójmiasta i okolic biuro Magnat, to także gwarancja bezpieczeństwa całej transakcji. Korzystając z jego usług, mamy pewność, że oferty są sprawdzone i zgodne z prawdą. W zakresie działań pośredników nieruchomości leży pomoc w kwestiach formalnych i negocjowaniu najlepszych warunków umowy.

Od czego zależy cena nieruchomości?

Cena nieruchomości ustalana jest na podstawie kilku czynników. Znaczenie ma tu lokalizacja, rozmiar oraz stan nieruchomości. Inaczej też ustala się cenę mieszkań, a inaczej domów czy obiektów komercyjnych.

W przypadku domów wykorzystuje się metodę porównywania nieruchomościami parami. Polega ona na zestawieniu dwóch podobnych pod względem cech domów lub działek budowlanych. Ich obrót nie jest zupełnie płynny, a popyt duży, dlatego nie jesteśmy w stanie wyznaczyć średniej ceny domu jednorodzinnego. Metoda korygowania cen średnich sprawdza się natomiast w przypadku mieszkań. Znajduje ona zastosowanie w przypadku nieruchomości o silnie zestandaryzowanych cechach i stabilnym obrocie. Dlatego możemy mówić o średniej cenie mieszkań w danej dzielnicy czy osiedlu.

Jak przebiega transakcja sprzedaży?

Umowa sprzedaży nieruchomości to jedna z czynności prawnych, które wymagają formy aktu notarialnego. Oznacza to, że musi ona zostać podpisana przez strony transakcji w obecności notariusza i sporządzona zgodnie z przepisami regulującymi obrót nieruchomościami. Niedotrzymanie formy aktu notarialnego spowoduje, że umowa będzie nieważna, a prawo własności nieruchomości nie przejdzie na nabywcę.

Opracowanie:
Gdynia, Świętojańska 43 lok. lok,23
tel. 501 777 608
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz