Artykuł sponsorowany

Trądzik - przyczyny choroby i metody leczenia

Trądzik - przyczyny choroby i metody leczenia
Trądzik to powszechny problem dermatologiczny, który może pojawić się w każdym wieku – najczęściej jednak zmagają się z nim nastolatki. U młodych ludzi takie zmiany skórne są przyczyną kompleksów i niskiej samooceny, dlatego ważne jest, aby nie bagatelizować tej sprawy. Trądzik powstaje w wyniku nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Zapchane pory skutkują stanem zapalnym, a ten wywołuje ropne zmiany na skórze. Wiele osób walczy z tym problemem przez długie lata. Często konieczne jest wdrożenie leczenia dermatologicznego. 

Skąd bierze się trądzik?

Ta przewlekła choroba może mieć wiele przyczyn. Poza podstawową kwestią, czyli wzmożoną produkcją sebum, na jej powstanie wpływają również inne czynniki. Często przyczyną są zmiany hormonalne, które występują w różnych okresach życia – na przykład w trakcie okresu dojrzewania lub ciąży. Nie da się ukryć, że na stan naszej skóry duży wpływ ma codzienna dieta. W tym przypadku powinniśmy unikać nabiału oraz wysoko przetworzonych produktów. 

Ponadto nie od dziś wiadomo, że problemy układu nerwowego przekładają się na różnego typu dolegliwości fizyczne – przewlekły stres oraz zmęczenie sprzyjają powstawaniu wyprysków. Nie bez znaczenia są także uwarunkowania genetyczne oraz warunki zewnętrzne, takie, jak zanieczyszczone środowisko.

Pielęgnacja skóry trądzikowej 

Podstawowym, codziennym krokiem w walce z trądzikiem powinna być właściwa pielęgnacja. W tym celu należy zaopatrzyć się w kosmetyki, przeznaczone właśnie do skóry trądzikowej – takie, które nie zapychają porów. Powinniśmy tu jednak zachować rozwagę, gdyż wiele tego typu kosmetyków zawiera w swoim składzie kwas salicylowy, który często stosowany znacząco wysusza skórę. Wówczas konieczne jest używanie kremów nawilżających, lecz nie tłustych.  

Leczenie trądziku

W wielu przypadkach domowe sposoby niestety okazują się być nieskuteczne. Oczywiście, regularna higiena, pielęgnacja oraz stosowanie naturalnych maseczek na twarz mogą pozytywnie wpłynąć na stan naszej skóry. Ważne jest, aby nigdy nie wyciskać wyprysków. Warto na różnych etapach walki z trądzikiem konsultować się z dermatologiem. Specjalista, taki, jak Jolanta Kaczmarek lek. med., spojrzy fachowym okiem na problemy skórne, z którymi się borykamy. W razie potrzeby przepisze leki – najczęściej w postaci maści lub żeli. W zależności od zaawansowania choroby wdrożone zostają różne metody leczenia trądziku. Czasami konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii. 
Opracowanie:
Włocławek, Matrasia 9
tel. 504 038 626
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz