Artykuł sponsorowany

Tradycyjne i nietradycyjne wykończenia elewacji nowego domu

Tradycyjne i nietradycyjne wykończenia elewacji nowego domu

O elewacji można powiedzieć, że jest wizytówką budynku, bowiem zazwyczaj pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Styl domu wiąże się z aranżacją elewacji, która jest nie tylko ozdobą, ale również pozwala na dopasowanie do okolicznej zabudowy.

Tradycyjne i uniwersalne elewacje malowane

Malowanie elewacji pokrytych podłożem tynkowym to najprostszy sposób wykończenia domu, zarówno estetyczny, jak i niezbyt drogi. Powszechnie uważa się, że taka elewacja jest nietrwała i szybko traci swój urok. Owszem, nie jest to metoda na dziesięciolecia. Malowana powierzchnia stosunkowo szybko ulega zabrudzeniom pod wpływem działania czynników atmosferycznych. Mycie nie jest najlepszym sposobem konserwacji. Nawet najbardziej wytrzymałe farby nie są odporne na wodę całkowicie, a dochodzi jeszcze ścieralność farb elewacyjnych. Niewątpliwą zaletą malowanej fasady jest łatwość jej wykonania. Współczesne farby same doskonale kryją i rozkładają się na malowanych powierzchniach.

Malowanie elewacji wykonane przez profesjonalną ekipę budowlaną będzie niedrogie, szybkie i bardzo precyzyjne. W razie potrzeby po kilku latach można ją samodzielnie odnowić. Na rynku dostępne są specjalne farby hydrofobowe, skomponowane w taki sposób, że nie wchłaniają w siebie brudu i wilgoci. Zanieczyszczenia osiadają na malowanej powierzchni i można je usuwać czystą wodą. O tego typu farbach mówi się potocznie, że są samoczyszczące się.

Zewnętrzna ściana z kamienia

Wykończenie elewacji powinno być dostosowane do otoczenia i odzwierciedlać charakter budowli. Do stylizowanych wiejskich zajazdów i innych tego typu budynków doskonałym rozwiązaniem jest elewacja z kamienia. Oferowane na rynku materiały są dostępne w wielu odmianach i kolorach. Jedne mają charakter zimnych, zamkowych murów, inne sprawiają wrażenie bardziej przytulnych i zachęcających. Surowość kamienia można złagodzić dodatkiem fragmentów tynkowanych. Dodatkowy urok zagwarantuje łączenie kamieni za pomocą zaprawy kontrastującej kolorystycznie.

Oferowane w składach budowlanych materiały to regularna kostka, stylizowana na wzór ręcznie wykuwanego piaskowca albo kamień nieregularny. Kostki mają porowate krawędzie, a wyłożony nimi mur jest pełen dekoracyjnych nierówności. Na elewacje można również wykorzystać kamień polny, którego nieregularne bryły wymagają sporej ilości spoiwa. Z kamieni można wykonywać całe ściany nośne, będące jednocześnie elewacją zewnętrzną budynku, jak i różnego rodzaju podmurówki, kominy, filary, ogrodzenia stanowiące dekoracyjny akcent w całości budynku.

Elewacja z drewna

Drewno to jeden z najzdrowszych, najbardziej przyjaznych człowiekowi surowców budowlanych. Jest proste w obróbce, dekoracyjne i ekologiczne. Główne wady, jakie zarzuca się konstrukcjom drewnianym, eliminuje nowoczesna technologia. Należą do nich między innymi łatwopalność czy podatność na próchnicę, grzyby i pasożyty. Wszystkie te wady eliminowane są poprzez stosowanie odpowiednich impregnatów do głębokiego i powierzchniowego zabezpieczania. Trwałości drewnu nadaje zewnętrzne lakierowanie. Można je też malować farbami zewnętrznymi do drewna.

Elewacje drewniane mogą być trojakiego rodzaju. Pierwszy to dom zbudowany z bali drewnianych, które są zarówno zasadniczym budulcem, jak i elementem wykończeniowym. Naturalne drewno może być bejcowane lub tylko zabezpieczane impregnatem. Drugi rodzaj elewacji drewnianej to regularny układ listew zamontowanych na fasadzie. Drewno pełni tu nie tylko rolę dekoracyjną, ale również stanowi ocieplenie ścian. Trzeci sposób to fragmentaryczne wykończenia elementów takich jak ganek, przybudówka, antresola, narożniki budynku, wszelkiego typu występy w murze. Łączenie drewna z naturalnym murem ceglanym może dać bardzo ciekawy efekt wizualny.

Niestandardowe projekty elewacji

Ciekawe pomysły na wykończenie elewacji nowego domu zależą od inwencji jego właściciela albo osoby odpowiedzialnej za projekt. Możliwości jest nieskończenie wiele. Materiały dostępne na rynku dają możliwość wyboru pomiędzy barwami, odcieniami, fakturą czy wielkością, a niekiedy również ciekawymi kształtami. Projektując elewację, trzeba się jednak liczyć z takimi aspektami, jak okolica, w której budowany jest dom, kształt i wysokość budynku, dostępność materiałów, warunki, na jakie będzie narażona, a także dostępność środków – wyjaśnia specjalista z firmy Burek Waldemar. Usługi budowlane.

W projekcie ważne jest, aby zwrócić uwagę na okoliczne budownictwo. Do podstawowych materiałów wykorzystywanych na elewacje można zaliczyć tynki zwykłe i malowane, drewno, klinkier, płyty kamienne, tradycyjne cegły, kamienie polne, bloczki betonowe w różnych kolorach. Zestawianie tych materiałów daje ciekawe efekty. Można położyć ciężar elewacji na różnicach w fakturze, stosując połączenie chropowatych płytek klinkierowych i gładkiego tynku. Przyjemne dla obserwatora są kombinacje kontrastowe, takie jak na przykład ciemne wykończenie dołu kamiennymi płytkami i jasny tynk w górnych partiach lub naturalne połączenie cegły i drewna, nadające domowi bardziej staroświecki charakter.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
mariusz p.
mariusz p.
13.04.2017
Inna opcja jest tez imitacja drewna czyli deski elewacyjne z kosbud. Sam je zastosowalem i uwazam, ze to byla dobra decyzja. Nie prochnieje i nie trzeba impregnowac tak jak w przypadku drewna.