Tradycja kartek świątecznych. Ciekawe pomysły na świąteczne kartki DIY

Tradycja kartek świątecznych. Ciekawe pomysły na świąteczne kartki DIY

Dziś tradycję wysyłania kartek papierowych zastąpiły kartki elektroniczne, smsy oraz e-maile. Dostęp do nowych technologii z jednej strony ułatwił i przyspieszył przekazywanie życzeń rodzinie i znajomym, z drugiej odebrał trochę świątecznej magii, która towarzyszyła tworzeniu życzeń na ozdobnym papierze. Zastanawiasz się, skąd wziął się zwyczaj przesyłania świątecznych pocztówek? Szukasz inspiracji na ręcznie robione kartki świąteczne? Przeczytaj nasz artykuł.

Skąd wzięła się tradycja wysyłania kartek świątecznych?

Tradycja ta była już obecna od lat w wielu krajach europejskich, m.in. Holandii i Irlandii, w której kartki wysyłane były już na początku grudnia. Pierwsza kartka pocztowa powstała w Anglii w 1846 roku, natomiast w Stanach Zjednoczonych zwyczaj wysłania życzeń pojawił się pod koniec XIX.

Polska tradycja przesyłania sobie świątecznych pozdrowień liczy już ponad 100 lat. Początkowo wysyłano czarno-białe kartoniki, a po odzyskaniu niepodległości pojawiły się pierwsze ręcznie malowane pocztówki. Odegrały one istotną rolę w czasie wojny, gdy ludzie chcieli podtrzymywać relacje z najbliższymi. Później w czasach PRL-u świąteczne kartki były wciąż popularne, a w latach 90. zaczęły pojawiać się rozmaite wzory i formy, m.in. kartki składane, grające, z dodatkiem opłatka itd.

Jak zrobić kartki świąteczne?

Wolisz tradycyjny sposób wysyłania życzeń, ale nie przekonują cię gotowe pocztówki? Może warto pokusić się o ich własnoręczne przygotowanie. Poniżej przedstawiamy ciekawe pomysły na ręcznie robione kartki świąteczne. Niepowtarzalne pocztówki świąteczne możesz wykonać z materiałów, które znajdziesz pod ręką. Potrzebne będą m.in. artykuły papiernicze. Wykonanie takich kartek DIY jest szybkie i proste. Zachwyć najbliższych wyjątkowymi życzeniami.

Mulina

Lubisz ręczne robótki? Niezwykłą kartkę świąteczną możesz stworzyć, wykorzystując kolorową mulinę. Nawlecz na grubą igłę mulinę, najlepiej wybierz taką w odcieniach zieleni. Złóż karton na połowę, a na okładce wyszywaj kształt choinki. Na mulinę możesz nawlec koraliki, które będą imitować szklane bombki. Ozdób czubek choinki za pomocą kokardki stworzonej ze wstążki.

Filc

Filc to świetny materiał na wycinanie rozmaitych kształtów. Ogranicza nas tu jedynie nasza wyobraźnia. Możesz skorzystać z gotowych szablonów lub stworzyć kompozycję samodzielnie. Jeśli obawiasz się wycinania wyszukanych wzorów, stwórz ozdobę z geometrycznych kształtów. Z wyciętych kół czy trójkątów stworzysz choinkę i bombki, a nawet bałwanka. Wycięte kawałki filcu przyklej do kartonu za pomocą kleju.

kartki świąteczne z filcu

Papier

Kolorowy papier na pewno znajdzie się w każdym domu. Nawet ze zwykłego papieru można stworzyć cieszące oko pocztówki. Możesz wyciąć świąteczne kształty i stworzyć własną kompozycję. Szczególnie ciekawe są kartki z efektem trójwymiarowości. Takie wystając elementy uzyskasz, gdy złożysz papier w harmonijkę lub wytniesz i powyginasz papier w odpowiednich miejscach.

Koraliki, cekiny, guziki

Kartki, które szczególnie przyciągają wzrok, to takie z fakturą. Możesz ją uzyskać, wykorzystując do tworzenia świątecznych kształtów różnokolorowe koraliki, cekiny i guziki w rozmaitych kształtach. Przyklej koraliki do papieru i stwórz oryginalną bombkę.

Wstążka

Świąteczne motywy możesz wyczarować za pomocą wstążki, najlepiej takiej w świątecznych barwach, czyli czerwonej, złotej lub zielonej. Złóż tasiemkę w wybrany kształt, np. choinki, i przyklej do kartki za pomocą kleju. Na szczycie choinki możesz umieścić kokardkę ułożoną ze wstążki innego koloru.

świąteczna kartka ze wstążką

Brokat i klej

Szczególnie ciekawe są kartki, które mienią się w świetle niczym śnieg czy światełka na choince. Taki efekt uzyskasz, gdy do stworzenia świątecznego motywu wykorzystasz brokat. Złóż karton na połowę i za pomocą kleju na gorąco narysuj wybrany kształt – np. choinkę lub bałwanka, a następnie szybko posyp okładkę brokatem. Po chwili strzepnij nadmiar brokatu. Gotowe! 

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz