Materiał Partnera

Torakochirurgia – czym zajmuje się ta dziedzina medycyny?

Torakochirurgia – czym zajmuje się ta dziedzina medycyny?

Torakochirurgia nie należy do powszechnie rozpoznawalnych specjalizacji lekarskich, jednak zajmuje się bardzo ważnymi organami i leczeniem poważnych schorzeń. Obszarem zainteresowań tej gałęzi medycyny jest bowiem klatka piersiowa pacjenta. Dowiedz się, jaki jest szczegółowy zakres działania lekarza-torakochirurga i kiedy może być konieczna jego pomoc.

Torakochirurgia – co to znaczy?

Torakochirurgia oznacza chirurgię klatki piersiowej. Pojęcie to pochodzi z języka greckiego, gdzie „thorax” oznacza ten właśnie obszar ciała. Lekarz torakochirurg specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób narządów występujących w klatce piersiowej. Co ważne, jego obszar zainteresowań nie dotyczy serca, którym zajmują się osobne specjalizacje – kardiologia i kardiochirurgia.

Do gabinetu wykwalifikowanego torakochirurga, takiego jak Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Tomasz Grodzki w Szczecinie skierować może Cię lekarz rodzinny w przypadku podejrzenia wystąpienia różnego rodzaju schorzeń, związanych między innymi ze stanem płuc, opłucnej czy przełyku. Lekarz torakochirurg zajmuje się bowiem między innymi rozpoznawaniem i leczeniem:

  • chorób płuc i opłucnej (nowotwory, ropniaki opłucnej, niektóre postacie gruźlicy płuc, ropnie płuc, rozstrzenie oskrzeli),
  • chorób przełyku (zwężenia, nowotwory, uchyłki),
  • chorób śródpiersia (guzy łagodne i złośliwe),
  • chorób przepony (przepukliny przeponowe),
  • wad wrodzonych i urazów ściany i narządów klatki piersiowej.

W swojej pracy lekarz torakochirurg często współpracuje z onkologiem (specjalistą od nowotworów) czy pulmonologiem (specjalistą chorób płuc) oraz lekarzami innych specjalności. Dużą częścią pracy torakochirurga jest też transplantologia, czyli operacje przeszczepiania narządów.

Nauka ta oraz możliwości operacyjne torakochirurgów bardzo rozwinęły się w ostatnim półwieczu. Stało się tak dzięki udoskonaleniu technologii krążenia pozaustrojowego, a także techniki endoskopowej, która pozwala na przeprowadzanie mniej inwazyjnych zabiegów
i szybszy powrót chorego do sprawności i normalnego funkcjonowania.

Torakochirurg – kiedy potrzebny?

Skierowanie do torakochirurga można otrzymać podczas rutynowej wizyty u lekarza rodzinnego, a także na skutek urazów, spowodowanych na przykład wypadkami komunikacyjnymi. Specjalista tej dziedziny pomoże w leczeniu guzów i deformacji klatki piersiowej, stanów zapalnych, chorób opłucnej i błony surowiczej. Torakochirurg bierze również udział w leczeniu nowotworów, między innymi płuc i przełyku. W obrębie jego specjalizacji leży też leczenie przepukliny i innych zmian urazowych. Konsultacji u torakochirurga nie należy się jednak obawiać – mimo iż zajmuje się on w dużej mierze poważnymi schorzeniami, lęk nie powinien powstrzymywać Cię przed otrzymaniem precyzyjnej diagnozy i profesjonalnej pomocy.

Opracowanie:
Szczecin, Hubalczyków 37
tel. 601 711 758
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz