Artykuł sponsorowany

Testy i badania lekarskie w trakcie pierwszej fazy koronywirusa

Testy i badania lekarskie w trakcie pierwszej fazy koronywirusa

Bilans trwającej jeszcze pandemii odwrócił rytm życia na całym świecie i wyniósł blisko pół miliona zgonów w skali globalnej oraz blisko 1500 w Polsce. Znoszone stopniowo obostrzenia interakcji społecznych i ograniczenia w dostępie do miejsc i instytucji publicznych są oznaką powrotu do normalności, jednak zagrożenie wirusem jest wciąż aktualne. Także przychodnie lekarskie przywróciły częściowo swoje usługi, można więc wykonać część badań, aczkolwiek należy zachować szczególną ostrożność.

Testy na obecność wirusa Covid-19

Należy pamiętać, że wiele osób zarażonych wirusem Covid-19 nie było tego świadomymi i tym samym byli jego nosicielami zdolnymi do rozprzestrzeniania choroby. Jeżeli oceniając po objawach podejrzewamy możliwość bycia zarażonymi koronawirusem, w niektórych przychodniach rodzinnych i specjalistycznych istnieje możliwość wykonania odpłatnego testu na jego obecność. Lekarz zadecyduje, który z testów genetycznych lub immunologicznych wykonać w każdym indywidualnym przypadku, a koszt jednego testu waha się w przedziale 150-250 złotych. Specjalistka z Niepublicznego Zakładu Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej Avicenna w Kobylinie dodaje, że warto udać się do placówki medycznej wykonującej badania i diagnostykę laboratoryjną, co da gwarancję, że testy będą przeprowadzone profesjonalnie, a wyniki będą dostępne w ciągu kilku dni. Jeżeli obawy zachorowania dotyczą dzieci, warto sprawdzić czy dana placówka posiada lekarza rodzinnego, aby zminimalizować dziecku stres do minimum. Niezwykle istotne jest także, aby dana przychodnia lekarska przestrzegała wszystkich standardów bezpieczeństwa obowiązujących w trakcie pandemii.

Powikłania po koronawirusie

Należy pamiętać, że odsetek poświadczonych ozdrowień osób zarażonych wirusem jest dość wysoki, co jest zależne oczywiście od kilku czynników, w tym wieku chorego i stanu jego zdrowia. Wirus może jednak pozostawić ślady w organizmie, warto więc zwrócić się do lekarza rodzinnego o skierowanie na stosowne badania lekarskie u specjalistów. Zwłaszcza badanie górnych i dolnych dróg oddechowych jest uznawane za to, które powinno być przeprowadzone w pierwszej kolejności. W przypadku innych, współistniejących chorób należy sprawdzić czy nie wystąpiły powikłania i zastosować się do nakazanej przez lekarza rodzinnego rehabilitacji medycznej. W przypadku niektórych chorób współistniejących może również być konieczne podjęcie dodatkowej kuracji lekowej, ważne jest aby stosować się do zaleceń lekarza i pozostawać pod jego stałą kontrolą.

Opracowanie:
Kobylin, Grunwaldzka 2a
tel. 65 548 24 53
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz