Materiał Partnera

Testy fotelików ADAC - na czym polegają?

Testy fotelików ADAC - na czym polegają?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami dzieci, które mają mniej 150 cm wzrostu mogą być przewożone wyłącznie w samochodach wyposażonych w specjalne foteliki bezpieczeństwa. Duży popyt sprawia, że producenci prześcigają się w tworzeniu rozbudowanej oferty produktów. Jak jednak ocenić, który z nich spisze się najlepiej? Wskazówką mogą być testy przeprowadzane przez niezależnie instytucje badawcze. Jedną z nich jest ADAC. NA czym polegają jej badania?

Czym jest ADAC?

ADAC, czyli Allgemeiner Deutsher Automobil-Club to niemiecka, działająca od 1903 roku organizacja, której celem jest przede wszystkim poprawa i promocja bezpieczeństwa na drogach. Swoje zadania realizuje między innymi prowadząc niezależnie badania produktów z branży motoryzacyjnej, poczynając od modeli samochodów, kończąc na elementach wyposażenia, takich jak foteliki bezpieczeństwa dla dzieci. Jest to pierwsza organizacja, która zajęła się testowanie fotelików i co roku publikuje wyniki swoich testów – robi to już od 2002 roku.

Na czym polega test ADAC dla fotelików?

Test ADAC obejmuje cztery główne kryteria, które fotelik musi spełniać – bezpieczeństwo, obsługę, ergonomię oraz skład materiałowy. Wszystkie te czynniki przekładają się na końcową ocenę ogólną wyrażaną w gwiazdkach. Warto jednak pamiętać, że różne parametry mają różny wpływ na wynik testu. Bezpieczeństwo fotelika stanowi aż 50% oceny ogólnej, obsługa 40%, zaś ergonomia zaledwie 10%.

- Co ciekawe ostatni czynnik, czyli skład materiałowy jest decydujący dla uznania pozostałych not – mówi przedstawiciel marki BabySafe, produkującej wysokiej jakości foteliki i inne akcesoria - Jeśli fotelik nie spełnia norm pod tym względem, ponieważ jest wykonany z tworzyw łatwopalnych lub toksycznych, szkodliwych dla zdrowia i środowiska, automatycznie otrzymuje on najniższą ocenę, niezależnie od tego jak poradził sobie w innych kategoriach.

Jak wykonywane są testy?

Wbrew pozorom nie wszystkie testy wykonywane są przez organizację ADAC. Współpracuje ona z trzema innymi instytutami badawczymi, a każdy z nich zajmuje się oceną fotelika w innej kategorii. W jaki sposób przeprowadzane są testy?

  • Bezpieczeństwo – testy przeprowadzane są przez ADAC. Polegają one na badaniu przeciążeń, jakim podlegają manekiny podczas zderzenia z określoną prędkością z innymi obiektami. Do kompleksowej oceny bezpieczeństwa fotelika konieczne jest przeprowadzenie testów z różnymi prędkościami i różnymi kierunkami zdarzenia – jeśli fotelik umożliwia przewożenie dziecka przodem do kierunku jazdy i tyłem do kierunku jazdy, testy przeprowadzane są dla obu wariantów.
  • Obsługa fotelika – testy przeprowadzane są przez ośrodek ÖAMTC przy pomocy grupy ochotników, którzy nie mieli dotychczas doświadczenia z obsługą fotelików dziecięcych. Ich zadaniem jest montaż fotelika w samochodzie, zapięcie szelek dziecka etc. W toku badań sprawdza się, na ile intuicyjna jest obsługa fotelika, jakie błędy są popełniane najczęściej, także czytelność instrukcji.
  • Ergonomia – badania jest przez TCS. Badania ergonomii sprawdzają m.in. czy fotelik jest wygodny dla dziecka, czy zapewnia dobry wsparcie ciała oraz ile miejsca zajmuje na kanapie samochodu.
  • Skład materiałowy – badanie wykonuje Stiftung Warentest. W toku badania sprawdzane jest czy fotelik zawiera substancje niebezpieczne lub potencjalnie niebezpieczne. Wykrycie takich substancji powoduje, że fotelik otrzymuje najniższą ocenę ogólną
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz