Artykuł sponsorowany

Termoizolacja domu a sposób wykończenia elewacji

Termoizolacja domu a sposób wykończenia elewacji

Ocieplenie domu to element konieczny w jego konstrukcji. Jego właściwe wykonanie pozwala zmniejszyć ilość energii potrzebnej do ogrzania budynku, a to prowadzi do oszczędności w zakresie instalacji grzewczej. W budownictwie stosuje się dwa rodzaje termoizolacji – od zewnątrz oraz wewnątrz domu. W przypadku tego pierwszego rozwiązania od materiału termoizolacyjnego zależy dobór wykończenia elewacji.

Termoizolacja ścian zewnętrznych

W ocieplaniu domów znaczenie mają dwa procesy – transport energii, jaką jest ciepło oraz dyfuzję pary wodnej. Lepsze parametry w tym kontekście daje ocieplanie ścian zewnętrznych budynków, co też jest w większości przypadków zalecane. W przypadku tego rozwiązania mur zawsze znajduje się w ciepłej strefie – sfera przemarzania lokuje się w warstwach izolacji – a ponadto nagrzewa się wraz z pomieszczeniem. W murze nie występuje też wówczas skraplanie pary wodnej czy duże różnice temperatury między latem a zimą. Termoizolacja ścian zewnętrznych nie jest jednak niezawodnym rozwiązaniem. Są sytuacje, w których nie jest ona wskazana. Jedną z nich jest wpisanie budynku do rejestru zabytków. Na ten rodzaj ocieplenia nie zdecydujemy się również wtedy, gdy dom jest częścią zabudowy szeregowej lub bliźniaczej i sąsiedzi nie zamierzają ocieplać w ten sposób swojej części. Ocieplanie od wewnątrz może też być lepszym rozwiązaniem w przypadku, gdy elewacja domu jest zbyt ładna, by zasłaniać ją termoizolacją – jej rekonstrukcja nie zawsze będzie możliwa, a na pewno kosztowna. Ocieplenie budynku od zewnątrz należy zatem wykonać jedynie wtedy, gdy wszystkie ściany na całej swojej powierzchni zostaną szczelnie zaizolowane termicznie, w przeciwnym razie płaszczyzny pozostawione bez izolacji staną się mostkami termicznymi, przez które ciepło uciekać będzie z budynku.

Wybór materiałów termoizolacyjnych

Ocieplenie budynku od zewnątrz może zostać wykonane na dwa sposoby. Pierwszy, powszechnie spotykany wykorzystuje montaż termoizolacji za pomocą produktów tak zwanej chemii budowlanej – kleju do mocowania izolacji, podkładu tynkarskiego, tynku cienkowarstwowego i farby elewacyjnej. Potrzebne do jej przeprowadzenia materiały znajdziemy w sklepie z materiałami budowlanymi takim jak na przykład zlokalizowana w Łazach firma Budomat Prus. Tego rodzaju system ociepleń jest najczęściej wykorzystywany, najlepiej bowiem sprawdza się pod elewacją tynkową, a z ta\ą najczęściej możemy się spotkać. Materiałem termoizolacyjnym w tym przypadku jest wełna mineralna lub styropian. Innym systemem ocieplenia domu jest metoda lekka sucha, którą stosuje się w przypadku elewacji z drewna lub paneli. Tu, zamiast zapraw, do instalacji ocieplenia – najczęściej z wełny mineralnej – wykorzystuje się kołki, za pomocą których termoizolacja jest mocowana do muru. Natomiast okładzina elewacyjna umieszczana jest w kilkucentymetrowej odległości od ocieplenia, co pozwala powietrzu usuwać nadmiar pary wodnej przenikającej od strony ściany.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Maceli S.
Maceli S.
30.03.2020
Do ocieplenia domu i garażu używałem styropianu grafitowego. Bardzo dobrze izoluje ciepło i wygłusza. Już po pierwszym okresie grzewczym odczułem różnicę w kwocie wydaną na opał.