Artykuł sponsorowany

Terapia par jako sposób na rozwiązanie problemów w związku

Terapia par jako sposób na rozwiązanie problemów w związku

Związki małżeńskie są zawierane z różnych powodów. Większość par jednak, bez względu na pierwotną motywację, zakłada, że łączą się na całe życie. Kiedy po latach wzajemna obecność nie jest już tak atrakcyjna i pojawiają się poważne problemy, przychodzi pora na poszukanie pomocy. Jedną z jej form jest terapia par, którą prowadzi wykwalifikowany psycholog.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy psychologa?

Przez długie lata psycholog kojarzył się przede wszystkim ze specjalistą, który zajmował się osobami dysfunkcyjnymi. Często mylono go także z psychiatrą, przypisując mu opiekę nad pacjentami chorymi umysłowo. Obecnie świadomość społeczna znacznie się rozwinęła, a wzorem zachodnich zwyczajów z pomocy psychologicznej korzysta coraz szersze grono ludzi z rozmaitymi problemami.

Pomimo wzrostu zainteresowania tą formą wsparcia, wciąż jeszcze rzadko korzystają z niej pary małżeńskie. Być może jest to wynikiem przekonania, że sami rozwiążą swoje problemy lub też – że kłopoty w związku nie mają charakteru, który wymagałby pomocy specjalisty. Z drugiej strony w wielu kręgach społecznych wciąż jeszcze panuje przekonanie, że sprawy osobiste należy rozwiązywać w domu. Dlatego przed wizytą w gabinecie małżonków mogą powstrzymywać wstyd, obawy a także powątpiewanie w skuteczność takiego wsparcia.

Mimo to, terapia par, którą prowadzi np. Gabinet psychoterapii w Bytomiu, niemal zawsze przynosi efekty. Podczas spotkań, które trwają około 6 miesięcy, partnerzy uczą się rozmawiać się sobą i wyrażać swoje uczucia. Dzięki temu poznają wzajemne oczekiwania, starają się je rozumieć i nabierają większego dystansu do problemów.

Kiedy warto odwiedzić terapeutę?

Podjęcie terapii par może być dobrym sposobem na uratowanie związku lub przywrócenie w nim pierwotnej atmosfery wzajemnego szacunku i zrozumienia. Pomoc jest tym skuteczniejsza, im wcześniej rozpocznie się pracę nad rozwiązaniem problemów. Dlatego warto zwracać uwagę na pierwsze symptomy, które powinny skłonić partnerów do wizyty u terapeuty. Są to:

  • brak troskliwości i ciepła w związku, wzajemne traktowanie się z dystansem,
  • życie „obok siebie”, bez zwyczaju dzielenia się planami, codziennymi wrażeniami czy informowania się o planowanych zajęciach,
  • powtarzające się „ciche dni”,
  • częste impulsywne kłótnie z komentarzami typu „ty nic nie rozumiesz” czy „ja zawsze mam rację”,
  • poczucie osamotnienia i odizolowania od partnera,
  • poczucie zbytniego obciążenia obowiązkami domowymi, nierównej relacji, uzależnienia czy wykorzystywania przez partnera,
  • brak lub znaczne ograniczenie relacji seksualnych,
  • pojawianie się konfliktów, których przedmiotem są członkowie rodziny,
  • czynniki zewnętrzne, takie jak śmierć bliskiej osoby, nieodpowiednie towarzystwo jednej ze stron, ślub lub wyjazd na studia dziecka, zmiana miejsca zamieszkania lub pracy.

Do skorzystania z terapii par powinno też skłonić dostrzeganie zmian, które są niewytłumaczalne, nie mają konkretnych przyczyn, ale powodują dyskomfort i poczucie niespełnienia w związku. Psycholog może też pomóc osobom, których partner nie godzi się na spotkania ze specjalistą w ramach terapii indywidualnej.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz