Artykuł sponsorowany

Terapia integracji sensorycznej w ofercie gabinetu Neuro-Kids?

Terapia integracji sensorycznej w ofercie gabinetu Neuro-Kids?

Twoje dziecko jest nadmiernie ruchliwe i ma problemy z koncentracją? Porusza się niezdarnie i je tylko te potrawy o określonej konsystencji? A może wręcz przeciwnie – jest mało aktywne i nie lubi być dotykane przez osoby trzecie? Wszystko to może to świadczyć o zaburzeniach integracji sensorycznej, ale, by stwierdzić to z pewnością, potrzebna jest wizyta u specjalisty. Gabinet Neuro-Kids specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu tego typu zaburzeń. Dlaczego warto skorzystać z jego usług?

Czym są zaburzenia integracji sensorycznej (SI)?

Nasz mózg poznaje świat poprzez zmysły – wzrok, słuch, smak, węch, dotyk, kinestezję i zmysł równowagi. Dzięki temu może się rozwijać i adaptować do wciąż nowych warunków. Według niektórych naukowców proces integracji sensorycznej rozpoczyna się już w życiu płodowym, lecz systemy zmysłowe doskonalą się na długo po urodzeniu dziecka. Koniec tego procesu przypada na 8 rok życia. Zaburzenia SI mają związek z nieprawidłowym odbiorem i interpretacją bodźców zmysłowych, które płyną do dziecka ze świata zewnętrznego. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele – od predyspozycji genetycznych po przebyte choroby i urazy. Jedno jest pewne zaburzenia SI – mają ogromny wpływ na zachowanie dziecka, jego rozwój społeczno-emocjonalny oraz edukację. Jak informuje terapeutka z gabinetu Neuro-Kids:

„Zaburzenia integracji sensorycznej nie dotyczą tylko i wyłącznie dzieci niepełnosprawnych czy autystycznych. Nierzadko diagnozuje się je u maluchów, które rozwijają się prawidłowo. Często rodzice lub nauczyciele określają nad wyraz aktywne dzieci jako niegrzeczne lub wymagające. Ich zachowanie może jednak wynikać z zaburzeń SI. Warto to sprawdzić”.

Jakie są objawy zaburzeń SI?

Zaburzenia integracji sensorycznej dają szereg różnorodnych objawów. Wspomnieliśmy już o nadaktywności, wycofaniu czy niezgodnym ze społecznie przyjętymi normami zachowaniu. Wśród pozostałych symptomów zaburzeń SI można wymienić:

  • wybiórczość pokarmową,

  • niechęć do zabaw na świeżym powietrzu – na huśtawce, zjeżdżalni, w piaskownicy,

  • strach przed ludźmi,

  • problemy ze snem,

  • unikanie rówieśników,

  • brak tolerancji dla zabiegów pielęgnacyjnych – czesania, obcinania paznokci, czyszczenia uszu,

  • problemy z koordynacją ruchową,

  • problemy z równowagą,

  • chodzenie na palcach,

  • nadwrażliwość na głośne dźwięki.

Na czym polega terapia SI?

Terapia integracji sensorycznej pomaga w leczeniu zaburzeń SI. Polega na dostarczaniu dziecku kontrolowanej ilości wrażeń zmysłowych w czasie zabawy. Mowa tu o ćwiczeniach fizycznych czy obcowaniu z przedmiotami o zróżnicowanej kolorystyce fakturze bądź konsystencji. Terapeuta dobiera metody pracy do indywidualnych potrzeb dziecka. W gabinecie Neuro-Kids każdy mały pacjent traktowany jest z sympatią i szacunkiem. Placówka zatrudnia doświadczonych specjalistów i dysponuje salami terapeutycznymi wyposażonymi w profesjonalny i bezpieczny sprzęt oraz narzędzia dydaktyczne. Plan zajęć jest elastyczny. Wszystko po to, by dzieci mogły uczestniczyć w spotkaniach z terapeutą w terminie dogodnym dla ich rodziców.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz