Materiał Partnera

Technologie regeneracji ślimaków. Co warto wiedzieć?

Technologie regeneracji ślimaków. Co warto wiedzieć?

Ślimaki do wtryskarek i wytłaczarek do tworzyw sztucznych podczas pracy są poddawane dużym obciążeniom, które powodują zużywanie się elementów. Zużycie następuje na skutek ścierania, na skutek sklejania (tarcie metalu o metal w połączeniu z wysoką temperaturą powoduje nadtapianie) oraz na skutek korozji, która jest efektem wytwarzania się gazów. W jaki sposób przebiega nowoczesna regeneracja ślimaków?

Technologia PTA

Technologia PTA (skrót od angielskiego plasma transferred arc) to technologia trójwarstwowego napawania plazmowego proszkami metalicznymi i ceramicznymi. Technologia PTA jest wykorzystywana w celu zapewnienia elementom wysokiej odporności na wspomniane we wstępie zużycie ścierne, sklejanie spowodowane działaniem temperatury oraz korozję. Dzięki zastosowaniu technologii PTA mamy możliwość połączenia ultratwardej powłoki zewnętrznej, pośredniej i podkładowej z materiałem bazowym. Proszki metaliczne i ceramiczne, dzięki wysokiej koncentracji energii, tworzą w łuku plazmowym tzw. napoinę. Napawanie ślimaków, choć odbywa się w temperaturze około 10000 °C (tak wysoką temperaturę pozwala nam osiągnąć palnik plazmowy), powoduje nadtopienia materiału bazowego wynoszące tylko ok. 5% - czyli nadtopienia o niskim stopniu. To z kolei skutkuje niskim poziomem wymieszania napoiny z materiałem rodzimym regenerowanego ślimaka, a na tym nam właśnie zależy.

Zalety regeneracji ślimaków w technologii PTA

Proces nanoszenia powłok w technologii PTA jest zautomatyzowany, w związku z czym uzyskujemy wysoką powtarzalność. Dzięki automatyzacji proces jest także bardzo wydajny. Jak mówi nam przedstawiciel firmy ELS POLAND z Krakowa, wykorzystanie tej technologii zapewnia nam również jednorodną i gęstą warstwę napawania. Dodatkowo możemy mówić o dużej czystości metalurgicznej, a naniesione powłoki są pozbawione jakichkolwiek pęknięć. Daje nam to gwarancję najwyższej jakości i trwałości pracującego ślimaka. Dzięki nowoczesnej regeneracji ślimaków możemy przywrócić pierwotne parametry wydajnościowe procesu plastyfikacji i poprawić jakość powierzchni tzw. wyprasek – dotyczy to również rozkładu barwników. Czas dozowania materiału zostaje skrócony, a co za tym idzie, wtryskarka, czy wytłaczarka zużywają mniej energii do wyprodukowania partii gotowych produktów. Dzięki regeneracji ślimaków w technologii PTA optymalizujemy więc poziom zużycia prądu, co bez wątpienia jest korzystne dla każdego zakładu produkcyjnego.

Na koniec warto wspomnieć, że regeneracji mogą być poddawane nie tylko ślimaki, ale także cylindry. Regeneracja cylindrów polega na powiększeniu otworów wewnętrznych w procesie gładzenia. Regeneracja cylindrów również poprawia parametry wydajnościowe procesu plastyfikacji i skraca czas dozowania materiałów, co pozwala na optymalizację poziomu zużycia energii elektrycznej względem ilości przetwarzanego materiału.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz