Artykuł sponsorowany

Technologia cięcia laserem

Technologia cięcia laserem

Cięcie laserem to nowoczesny i skuteczny sposób obróbki metalu. Dzięki używaniu lasera do cięcia można wycinać naprawdę precyzyjne kształty. Technologia cięcia laserem pozwala na wycinaniu w różnych materiałach. Sprawdź, jakie są zalety korzystania z cięcia laserowego.

Cięcie laserem - na czym polega?

Cięcie laserem polega na wycinaniu kształtów w metalu, drewnie lub innych materiałach przy pomocy wiązki lasera. W przypadku metalu wyróżnia się dwie różne metody wycinania laserem, są to:

  • cięcie przez wytapianie,
  • cięcie przez wypalanie.

Technologie te różnią się wykonaniem cięcia. W przypadku cięcia przez wytapianie laser służy do wytapiania metalu. Równocześnie z laserem pracuje strumień gazu, który wydmuchuje roztopiony metal. Sam gaz nie jest konieczny do wykonania cięcia przez wytapianie, ale pozwala na pozbycie się stopionego materiału i tym samym pozwala na skuteczne wycięcie kształtu. Cięcie przez wypalanie wygląda trochę inaczej - tutaj konieczny jest tlen, który pełni rolę gazu tnącego. Wiązka laserowa przy cięciu przez wypalanie pozwala na bardzo dokładne wycinanie kształtów. Te dwie metody wycinania mogą być stosowane zamiennie.

Zalety cięcia metalu laserem

Cięcie metalu laserem ma wiele zalet, najważniejsze plusy tego rozwiązania to:

  • Szybkość wycinania - wycinanie laserem jest bardzo szybkie, a wycięte elementy mogą zostać przeznaczone do użytku od razu po wycięciu i nie jest konieczna dalsza ich obróbka lub zabezpieczenie brzegów.
  • Laser nie wpływa na właściwości metalu - wiązka laseru jest mocno skoncentrowana, dzięki czemu nie oddziałuje ona termicznie na metal w większym obszarze, a tym samym nie zmienia właściwości ani struktury metalu.
  • Ekonomiczne cięcie - laser nie zużywa się tak, jak dzieje się w przypadku ostrzy. Skoncentrowana wiązka laseru jest więc bardziej ekonomicznym sposobem na cięcie, bo nakład dodatkowych kosztów jest minimalny.
  • Minimalizacja odpadów - podczas cięcia laserem produkowanych jest mało odpadów, a cięcie można zaplanować w taki sposób, aby jak najbardziej efektywnie wykorzystać każdy centymetr arkuszu metali.
  • Możliwość wycinania nawet w małych ilościach - jak mówi nam ekspert z firmy Eko-Laser, do wycinania laserem nie jest wymagana obsługa skomplikowanych programów i nie trzeba wprowadzać wielu danych. Pozwala to na niedrogie wycinanie nawet jeśli musimy przygotować mały nakład elementów.
  • Laserowa obróbka różnych metali - laserem można ciąć różne metale, takie jak: stal zwykła, stal nierdzewna, stal kwasoodporna, stal narzędziowa, miedź, aluminium, mosiądz.

Jak widać wycinanie laserowe ma wiele zalet.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz