Materiał Partnera

Taśmy transporterowe – technologia ze stali

Taśmy transporterowe – technologia ze stali

Obecnie technologie oparte na wykorzystaniu stali są coraz bardziej zaawansowane, a także szeroko wykorzystywane. Metale są obecnie materiałem XXI wieku, często zastępując beton i kamień, czy też tworzywa sztuczne oraz szkło. Jednym z zastosowań technologii ze stali są taśmy transporterowe. Większość z nich produkowanych jest z różnego rodzaju syntetyków – pianek i gum – ale coraz częściej wykorzystuje się te metalowe, które pozwalają na przenoszenie znacznie cięższych towarów.

Taśmy transporterowe ze stali – kiedy są wykorzystywane?

Taśmy transporterowe ze stali, są obecnie wykorzystywane w różnych branżach produkcyjnych i w wielkich magazynach. Często są one komponentami wielkich poziomych maszyn transportu bliskiego w ośrodkach przemysłowych związanych z meblarstwem, energetyką, prefabrykacją elementów budowlanych, motoryzacją, hutnictwem, czy tych z innych branż tak zwanego przemysłu ciężkiego. Taśmy transporterowe ze stali pozwalają bowiem na bardziej dynamiczny, bezpieczny i skuteczny – bezawaryjny ­ – przekaz towarów, które są wielkogabarytowe, ciężkie, lub te wyróżniające się niestandardowymi wymiarami, czy innymi cechami takimi, jak ostrość krawędzi. Wtedy odpowiednio siatkowana, metalowa taśma transporterowa, jest znacznie lepsza w codziennej, nawet całodobowej eksploatacji, niż standardowe taśmy z tworzyw sztucznych. Doceniane są one również przy transportowaniu magazynowym towarów, które muszą zostać oczyszczone – np. warzywa. Wtedy różnego rodzaju zanieczyszczenia, m.in. piasek, nieprzekazywane są na taśmie, ale spadają przez drobne oczka sieci pod nią, do specjalnych kontenerów.

Specyfikacja taśm transporterowych z metali

Taśmy transporterowe z metali wykorzystywane są najczęściej z wysokiej jakości stali ogólnego przeznaczenia, żarodopornej, ocynkowanej, węglowej, lub kwasoodpornej. Musi ona być odporna na rdzę, uszkodzenia mechaniczne, wysokie i niskie temperatury, a także musi wyróżniać się odpowiednimi wskaźnikami dotyczącymi np. elastyczności oraz przenoszenia odpowiednich sił ciężkości. Obecnie na rynku działają zatem wyspecjalizowane w produkcji taśm transporterowych siatkowanych firmy, wśród których wysoką pozycję rynkową uzyskało przedsiębiorstwo Zarmet. Oferuje ono taśmy spiralne, taśmy spiralno-prętowe, taśmy zaginane i wiele innych rodzajów siatek, które mają szerokie zastosowanie. Największą zaletą tegoż producenta, jest jednak projektowanie i wykonywanie unikatowych konstrukcji na specjalne zlecenie tak, aby sprostać wymaganiom klienta oraz jego parków maszynowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz