Artykuł sponsorowany

Taśmy stosowane w motoryzacji

Taśmy stosowane w motoryzacji

Taśmy mają wiele zastosowań. Te solidne i wytrzymałe nadają się nie tylko do klejenia kartonów, ale też znajdują zastosowanie w branży budowniczej czy motoryzacyjnej. Techniczne taśmy montażowe i samochodowe są przydatne podczas wykonywania izolacji akustycznych, uszczelniania oraz do ochrony lakieru na czas malowania. Poznaj rodzaje taśm i ich przeznaczenie.

W branży motoryzacyjnej mają zastosowanie rygorystyczne przepisy i normy. Dlatego profesjonalne warsztaty samochodowe czy lakiernicze w swojej pracy korzystają z taśm oferowanych m.in. przez PAKART. Do czego one służą? Okazuje się, że solidne taśmy maskujące, montażowe i lakiernicze mają wiele zastosowań, zwłaszcza przy naprawie usterek i podnoszeniu estetyki pojazdu. To skuteczny sposób na łączenie poszczególnych elementów plastikowych, aluminiowych czy stalowych, a także na zabezpieczenie powierzchni na czas prowadzenia prac.

Taśmy maskujące, montażowe, lakiernicze

Tam, gdzie metoda spawania lub innego inwazyjnego łączenia komponentów nie ma zastosowania, alternatywą okazują się taśmy strukturalne. Są to specjalistyczne produkty techniczne, które spełniają szereg norm jakościowych. Dzięki temu sprawdzają się
w łączeniu lekkich elementów oraz zabezpieczaniu karoserii, a przy tym nie obciążają całego pojazdu. Początkowo wykorzystywane głównie do klejenia tapicerek, dzisiaj mogą
z powodzeniem być stosowane na zewnątrz pojazdów. Najczęściej sprawdzają się do mocowania elementów lusterek czy wzmacniania fragmentów blach.

Możemy rozróżnić trzy podstawowe typy taśm:

  • taśmy maskujące — wykorzystywane głównie do szybkiego zabezpieczenia elementów uszkodzonych, pęknięć czy rys,
  • taśmy montażowe — przeznaczone do mocowania lusterek, elementów tapicerki
    i pozostałego wyposażenia wewnętrznego,
  • taśmy lakiernicze — służące do zabezpieczania karoserii czy wnętrza pojazdu na czas lakierowania lub usuwania rys innymi metodami.

Dlaczego taśma?

Zalety taśm strukturalnych są powszechnie dostrzegane i doceniane. Wspomniana już niewielka waga taśmy pozytywnie wpływa na cały samochód. Nie obciąża go nadmiernie i w żaden sposób nie wpływa na komfort czy bezpieczeństwo jazdy. Dlatego z ich pomocą wykonuje się prace polegające na łączeniu elementów w sposób ciągły i powtarzalny. Brak widocznego miejsca łączenia to nie zaleta kwestia praktyczna, ale też estetyczna.

Na kwestie wizualne ma również wpływ czystość pracy. Elementy, które są klejone
z wykorzystaniem taśmy, nie pozostają brudne, śliskie ani tłuste. Mechanik, korzystając
z nich, oszczędza więc jednocześnie czas, który musiałby poświęcić na mycie pojazdu po spawaniu czy aplikacji innych uszczelniaczy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz