Materiał Partnera

Taśmy modułowe – charakterystyka i zastosowanie

Taśmy modułowe – charakterystyka i zastosowanie

Taśmy transportowe wielu osobom z pewnością kojarzą się z kasami sklepowymi. Są one montowane po to, by klienci nie musieli dźwigać i samodzielnie przesuwać towaru. Urządzenie to znacznie przyspiesza i ułatwia pracę. Z podobnego powodu wykorzystywane są w różnego rodzaju zakładach przemysłowych. W niniejszym artykule przybliżymy Wam nieco budowę i zastosowanie szczególnego ich rodzaju – taśmy modułowej.

Jak powstają taśmy modułowe?

Taśmy modułowe produkowane są z termoplastycznych części, nazywanymi modułami. Wykonuje się je metodą wytryskową i łączy ze sobą za pomocą pinów. Cała taśma budowana jest metodą cegły – to znaczy, że dodawane są do niej kolejne moduły, aż do momentu uzyskania potrzebnej długości. Specyficzna budowa taśmy sprawia, że jest ona niezwykle trwała i żywotna – każdy moduł w przypadku uszkodzenia może zostać wymieniony na nowy. Dzięki temu nie jest konieczne serwisowanie całej taśmy, co pomaga znacznie zaoszczędzić na czasie. Pamiętajcie, jakość taśmy modułowej ma wpływa na pracę całego przenośnika. Dlatego też warto postawić na firmę REALL – Agencję Zapotrzebowania Technicznego, sprawdzonego i godnego zaufania dystrybutora taśm cenionego producenta PSC.

Z czego tworzone są taśmy modułowe?

Standardowym materiałem do tworzenia modułów jest polipropylen – bardzo lekki oraz odporny na kwasy, zasady, sole i alkohole. Inne tworzywo sztuczne wykorzystywane do ich produkcji to polietylen – charakteryzujący się równie niską wagą i odpornością na czynniki chemiczne, a do tego mający właściwości termoplastyczne. Kolejnymi materiałami są acetal – elastyczny, mocny, odporny na tarcie i przewodzący prąd elektryczny – oraz poliamid – termoplastyczny i wytrzymały na zużycie. Z powyższym materiałów produkowane są moduły o różnej budowie standardowej (zamknięte, perforowane, otwarte lub z wypustkami) lub specjalistycznej (o zwiększonej przyczepności, z filtrem, do pracy po łuku albo z systemem transferu ułatwiającym łączenie elementów transportera). Wybór konkretnego tworzywa i rodzaju modułu powinien zależeć od towaru, który będzie nim przewożony. Pod uwagę należy wziąć ciężar przewożonych produktów oraz temperaturę minimalną i maksymalną warunków pracy.  Decyzję o zakupie radzimy więc skonsultować się z producentem lub dystrybutorem taśm modułowych,  by urządzenie mogło działać bezawaryjnie.

Zastosowanie taśm modułowych

Wykorzystywanie różnorodnych materiałów i rodzajów modułów sprawia, że taśmy modułowe znajdują swoje zastosowanie w przeróżnych gałęziach przemysłu. Dużą popularnością cieszą się w zakładach przetwórstwa żywności – ryb, mięsa, owoców i warzyw. Wykorzystuje się je również w piekarni – m.in. przy myciu, mrożeniu, podsypywaniu mąką i pakowaniu – oraz rozlewni napojów, a także w firmach produkujących puszki i opony.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz