Materiał Partnera

Targowiska hurtowe i ich znaczenie w handlu

Targowiska hurtowe i ich znaczenie w handlu

Rolno-spożywczy rynek hurtowy TARGPIAST od ponad 25 lat stanowi platformę wymiany towarowej pomiędzy tzw. hurtem i detalem. Za pośrednictwem małych i dużych sklepów spożywczych oraz stoisk owocowo-warzywnych mieszkańcy Wrocławia i Dolnego Śląska mogą kupować świeże, wysokogatunkowe artykuły spożywcze i produkty rolne z całej Polski i świata.


Nowoczesność w tradycji

Pomimo ewoluującej w wolnorynkowej gospodarce organizacji handlu, marketingowej agresywności korporacyjnych sieci handlowych oraz wszechobecnej w każdej dziedzinie życia wirtualizacji, tradycyjne rynki hurtowe − zarówno w Polsce jak i na świecie − nie tracą na swojej atrakcyjności. Podczas niedawnej międzynarodowej Konferencji Światowej Organizacji Rynków Hurtowych która miała miejsce w Lublinie, przedstawiciele rynków europejskich, azjatyckich, afrykańskich (Tunezja, Maroko) i amerykańskich ( z obu Ameryk) podkreślali i potwierdzali niesłabnącą rolę rynków jako miejsc sprzedaży bezpośredniej towarów świeżych, o krótkim terminie przydatności do spożycia a przede wszystkim miejsc, których nie dotyka (lub przynajmniej nie powinna dotykać ) wielka polityka. Przecież to w końcu kupcy odkrywali świat w poszukiwaniu dróg dotarcia do pożądanych towarów, a jedyna „słuszna polityka” dla handlowców, to odwieczne prawo popytu i podaży.


W skali „wielkiego świata” Targpiast jest małym punkcikiem, jednak  rynek ten podlega takim samym prawom jak wszystkie inne podmioty, czyli również ewoluuje. 

Targpiast jako zarządca rynku, wspólnie z handlowcami i producentami stale dostosowuje infrastrukturę do współczesnych wymogów obrotu świeżą żywnością. Z roku na rok powstają  nowe obiekty handlowe, rozszerza się asortyment. Obecnie, poza niekwestionowaną dominacją owoców i warzyw na rynku, rośnie – co ciekawe – sektor ryb. Są tam już cztery hurtownie ryb świeżych, mrożonych, wędzonych i przetworzonych, wkrótce także przybędą owoce morza. Takiej koncentracji ryb nie ma żaden rynek hurtowy w Polsce! Umacnia się sektor nabiału, a także rośnie sektor produktów ekologicznych i ziół. 


Rozpoczynający się od truskawek sezon na owoce krajowe Targpiast przywita większą niż dotychczas powierzchnią do handlu, ponieważ rozpoczął długo oczekiwaną inwestycję rozbudowy rynku.  Planuje się wprowadzenie usprawnień komunikacyjnych wewnątrz rynku, co z pewnością ułatwi logistykę handlu i skróci czas dokonywania zakupów. 


Podstawową zasadą powodzenia każdego handlu, szczególnie handlu żywnością, jest przede wszystkim utrzymanie wysokiej jakość, ponieważ to, co jemy wpływa na stan naszego zdrowia.


Wszystkie te parametry spełnia żywność sprzedawana na tradycyjnym co do zasady, lecz coraz nowocześniejszym w infrastrukturze i logistyce rynku hurtowym Targpiast. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz