Artykuł sponsorowany

Tarcica, czyli czym jest najpopularniejszy asortyment drewniany

Tarcica, czyli czym jest najpopularniejszy asortyment drewniany

Dla laika określenie „tarcica” może znaczyć wszystko i nic. Jednak wystarczy się zainteresować obróbką drewna lub podjąć się budowy domu, aby tarcica stała się… ważną częścią życia. Tarcica drewna to najpopularniejszy surowiec używany w budownictwie oraz stosowany do produkcji podłóg, okien i drzwi, także mebli. Czym jest, więc ta tajemnicza tarcica?

Tarcica, czyli najpopularniejszy produkt drewniany

Tarcica to nic innego jak najpopularniejszy produkt powstający z drewna, czyli deski, bale, listwy, łaty i krawędziaki. Wszystko to jest niezbędne wręcz nieodzowne w budownictwie. Tarcica powstaje w tartakach pokroju Glajcar, gdzie drewno okrągłe zostaje „przetarte”, czyli pocięte na mniejsze, podłużne i płaskie elementy. Przecieranie drewna odbywa się w pilarkach, które mogą ciąć drewno w grupach lub w sposób indywidualny.

Tak powstały asortyment drzewny jest poddawany suszeniu. Jest to bardzo ważny krok w obróbce tarcicy, który sprawia, że deski czy belki będą się lepiej zachowywać – nie będą się odkształcać, a także osiągną wyższą twardość oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych. Drewno wysuszone ma też tę zaletę, że owadom trudniej na nim złożyć jaja. Tarcica dobrej jakości powinna mieć nie więcej niż 19% wilgoci.

Rodzaje tarcicy

Tarcica może występować w kilku różnych wariantach uzależnionych od gatunku drewna, grubości, a także stopnia obróbki. Deski, listwy czy krawędziaki mogą powstać z dowolnego drewna – liściastego bądź iglastego. Do wyrobu tarcicy stosuje się buk, dąb, brzozę, jesion oraz świerk, choć to tarcica sosnowa jest najczęściej produkowanym i kupowanym wyrobem drewnianym. Deski sosnowe mają wiele zalet, które wpływają na ich popularność. Tarcica sosnowa jest chętnie wybierana ze względu na to, że jest elastyczna, stosunkowo tania oraz łatwa w obróbce. Stopień obróbki to kolejne kryterium podziału tarcicy i można wyróżnić:

  • Tarcicę nieobrzynaną – otrzymywana jest poprzez jednokrotne przecieranie drewna, ma, więc obrobione tylko dwie powierzchnie, a boki powstają surowe.
  • Tarcicę obrzynaną – powstaje w wyniku podwójnego przecierania drewna, co można poznać po tym, że wszystkie 4 krawędzie są obrobione.

Tarcicę wychodzącą spod pił można podzielić również ze względu na grubość i jest to 6 głównych wymiarów: 19, 22, 25, 32, 28 oraz 45 mm. Deski powstające w ten sposób mogą mieć od 75 do 250 mm szerokości. Trzy pierwsze rodzaje są idealne, jako drewno na dachy, deski szalunkowe, a trzy ostatnie będą doskonałe do budowy elementów konstrukcyjnych i nośnych. Tarcica może również być grubsza i wtedy mowa o balach, które mają grubość od 50 do 100 mm oraz szerokość od 100 do 250 mm. Tartak Glajcar oferuje w swoim zakładzie tarcicę sosnową, drewno budowlane, a także drewno na opał tak, więc to dobry adres, jeżeli szukamy wysokiej jakości. Tartak z Wisły zajmuje się obróbką drewna okrągłego od ponad 40 lat!

Gdzie można wykorzystać tarcicę?

Można się pokusić o stwierdzenie, że drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych tak, więc i tarcica ma szerokie zastosowanie. Bez niej niemożliwe byłoby przeprowadzenie większości prac budowlanych, jak choćby wylanie fundamentów – deski szalunkowe są nieodzownym elementem. Tarcica jest potrzebna, aby powstała więźba dachowa czy konstrukcje nośne w domu.

Deski są równie potrzebne w przemyśle ciesielskim – trudno wyobrazić sobie bez nich wyrób mebli czy desek podłogowych. Deski drewniane są również wykorzystywane do wykonywania różnorodnych elementów dekoracyjnych. Zalety drewna wpływają na jego popularność w przemyśle oraz w budownictwie. Drewno na budowę odznacza się doskonałymi właściwościami termicznymi, które sprawiają, ze z czasem, jak drewno wysycha, staje się ono coraz mocniejsze i twardsze. Tartaki zajmują się sprzedażą różnego rodzaju tarcicy, w tym tej gorszej jakości, która dobrze sprawdza się, jako drewno na opał lub w przemyśle papierniczym.

Opracowanie:
Ustroń, J. Kreta 2
tel. 509 277 087
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz