Materiał Partnera

Tapeta - jaką wybrać?

Tapeta - jaką wybrać?

Aranżując swój dom czy mieszkanie, musimy zdecydować czy zastosujemy tradycyjne malowanie ścian czy może jednak postawimy na tapety. Dużo osób decyduje się na tapetowanie ścian swojego mieszkania, gdyż nie będą musieli ich odnawiać co kilka lat tak jak tradycyjne malowanie. Jednak tapetowanie nie jest tak łatwym procesem jakim się wydaje. Bardzo łatwo jest zrobić niewielkie pomyłki, które będą miały kolosalny wpływ na końcowy efekt. Dlatego podpowiadamy na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o tapety.

Rodzaje tapet

  • Tapeta papierowa - nadaje się do ścian w pokojach nienarażonych na częste zabrudzenia, takich jak salon oraz do pomieszczeń z prostymi i gładkimi ścianami, sypialnia czy prywatny gabinet, nie nadają się natomiast do kuchni czy łazienki.
  • Tapeta fizelinowa - nadaje się do pomieszczeń narażonych na zabrudzenia, czyli do jadalni, korytarzu, przedpokoju, pokoju dziecięcego; pomieszczeń potrzebujących izolacji akustycznej (miejsc pracy, warsztatu); pomieszczeń, które są gorzej ocieplone; tapeta fizelinowa nadaje się także na uszkodzone i nierówne ściany.
  • Tapeta winylowa - tej tapety stosuje się do pomieszczeń wilgotnych, takich jak łazienka czy kuchnia; do salonu z kominkiem lub z innymi urządzeniami grzewczymi; do pomieszczeń narażonych na wszelkie zabrudzenia (na przykład jadalnia czy przedpokój); do pomieszczeń takich jak warsztat czy garaż, nadaje się także na uszkodzone i nierówne ściany.
  • Tapeta raufaza - tego typu tapet używa się w przypadku pomieszczeń, w których często następuje zmiana wystroju (jej plusem jest to, że można ją pomalować farbą); do pomieszczeń narażonych na różne zabrudzenia, to jest jadalnia, korytarz czy pokój dziecięcy; do pomieszczeń gorzej ocieplonych, gdyż ta tapeta zachowuje ciepło; do pomieszczeń wilgotnych, czyli do kuchni, pojedynczych pomieszczeń typu WC oraz łazienki.

Porady dotyczące tapetowania

  • Zawsze wyznaczaj linie pomocnicze za pomocą narzędzi mierniczych i ołówka. Nie mierz i nie odcinaj kawałków na oko!
  • Kup kilka dodatkowych rolet tapety. Nigdy nie wiadomo co może się stać, więc lepiej jest mieć przy sobie dodatkowy materiał, byśmy nie tracili czasu i pieniędzy.
  • Tnąc paski tapety weź pod uwagę dopasowanie wzoru. Nie chcemy przecież, żeby któreś z elementów nie pasowały do siebie i źle wyglądały.
  • Zawsze dodawaj 5-10 centymetrów zapasu w razie, gdyby twoje ściany okazały się krzywe. Ma to szczególnie znaczenie w blokach, które powstawały na starych zasadach budownictwa.
  • Rozrób klej w proporcjach podanych opakowaniu. Nie kombinuj i zastosuj się do podanych zaleceń, gdyż wtedy klej będzie miał najlepsze właściwości.

Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. M&M Tapety, która w swojej ofercie posiada tapety. Należy pamiętać o tym, aby kupować produkty jak najwyższej jakości.

Opracowanie:
Białystok, Miłosza 33
tel. 502 208 766
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz