Artykuł sponsorowany

Tajniki pracy stolarza – jaki gatunek drewna wybrać na schody wewnętrzne? Zakład Stolarski Grzegorz Górnik

Tajniki pracy stolarza – jaki gatunek drewna wybrać na schody wewnętrzne? Zakład Stolarski Grzegorz Górnik

Decydując się na schody z drewna, poza konstrukcją zwykle omówić trzeba z wykonawcą rodzaj gatunku drewna, z którego mają być wykonane schody. Różne gatunki drewna cechuje nie tylko różna twardość, podatność na odkształcenia i zarysowania, różnią się wybarwieniem, czy też widocznością słojów. Czym kierować się przy wyborze gatunków drewna na schody drewniane wewnętrzne?

Istnieje błędne przekonanie, że na schody drewniane będzie odpowiedni każdy rodzaj drewna. Tak jednak nie jest. Mimo że istnieje na rynku mnóstwo preparatów zwiększających trwałość i wytrzymałość drewna, od gatunku drewna zależeć będzie komfort użytkowania schodów.

Twardość drewna uzależniona jest od gatunku drewna

Twardość drewna jest niezwykle istotna, jeśli schody drewniane będą narażone na dużą, intensywną eksploatację. Do produkcji schodów drewnianych nie stosuje się jedynie twardych gatunków drzew. Ze względu na wysokie walory estetyczne często stosowane są miękkie gatunki drzew jak sosna czy świerk, a ich wytrzymałość zwiększa się, stosując odpowiednie preparaty impregnujące.

Jakie gatunki drewna rodzimego sprawdzą się na schody?

Na początek dokończmy kwestię twardości drewna w odniesieniu do drzewna gatunków iglastych. Drewno z drzew iglastych doskonale poddaje się obróbce, ale nie koniecznie dobrze się je lakieruje i impregnuje. Schody z jodły na przykład narażone są dość mocno na pękanie i odkształcanie. Drewno drzew iglastych jest za to bardziej odporne na ataki szkodników i grzybów oraz niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego lepiej zostawić je jako rodzaj drewna do wykonania schodów z drewna zewnętrznych.

Do pomieszczeń poleca się drewno drzew liściastych. Przykładem może być drewno bukowe. Schody bukowe pasują do większości wnętrz i domowych elementów wyposażenia. Cechują się jasną barwą i odpornością na wilgoć. Minusem może być podatność na ścieranie. Z tego względu lepiej nie wybierać ich do miejsc o intensywnym stopniu użytkowania, czy też korzystania z nich w twardym obuwiu. Schody drewniane bukowe wymagają regularnej impregnacji.

Schody z charakterem – schody dębowe

Innym polecanym gatunkiem drewna na schody drewniane jest drewno dębowe. Jest ono stosunkowo drogie, ale za to niezwykle atrakcyjne wizualnie i odporne na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

Alternatywą do schodów dębowych mogą być schody jesionowe, które nadają się zarówno do rzadko uczęszczanych pomieszczeń, jak i intensywnie eksploatowanych. Jest to drewno odporne na działanie wilgoci i o niezwykle eleganckim wybarwieniu. Jeśli mamy do czynienia z suchymi pomieszczeniami możemy rozważyć wykonanie schodów z sosny, która jest odporna na ścieranie i zarysowania. Jednak w porównaniu z jesionem źle znosi wilgoć w powietrzu – pod jej wpływem pęcznieje.

Do równie często wybieranych gatunków drewna rodzimego na schody zaliczyć można schody z drewna klonowego bądź schody z drewna orzechowego, czy też wiśni. Z drzew egzotycznych gros osób wybiera schody wewnętrzne z takich gatunków jak: doussie, sapelli, cumaru, merbau, massaranduba, teak, iroko, meranti, ipe, wenge, jatoba, bangkirai i denya. Są to drogie gatunki drewna, ale charakteryzują się często ponadstandardowymi właściwościami. Dajmy na to Merabu, jest np. aż o 30% twardszy od dębu.

Zakład Stolarski Grzegorz Górnik - oferta

Wybór konkretnego gatunku drewna należy uzależnić zarówno od intensywności ich wykorzystania, jak i warunków, w jakich będą eksploatowane. Nie bez znaczenia będzie też cena i walory wizualne drewna, ale lepiej decyzję oprzeć o sposób wykorzystania schodów, a nie jedynie cenę zakupu materiału. Jedno jest pewne - Zakład Stolarski Grzegorz Górnik z pewnością pomoże nam w podjęciu decyzji, oferując fachowe porady.

Zakład Stolarski Grzegorz Górnik działa na rynku ponad 40 lat. Specjalizuje się w projektach indywidualnych, zlecanych według upodobań klienta. Oferuje szeroką gamę usług, wykonuje m.in. schody, balustrady drewniane, drzwi, listwy przypodłogowe, okna, witryny, altany i inne elementy z drewna. Zajmuje się również renowacją starych drzwi oraz ościeżnic bez ich wyjmowania z muru. Zakład dysponuje wieloma wzorami i podejmuje najtrudniejsze wyzwania od klientów, a jako producent oferuje konkurencyjne ceny.

Opracowanie:
Lędziny, Bracka 2
tel. 608 787 631
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz