Artykuł sponsorowany

Taekwondo i kickboxing – czy sporty związane ze sztukami walki mogą budzić agresję u dzieci?

Taekwondo i kickboxing – czy sporty związane ze sztukami walki mogą budzić agresję u dzieci?

Wiele młodych ludzi, zwłaszcza dzieci, zaczyna interesować się sportami walki. Oba sporty przywędrowały przed laty z Dalekiego Wschodu i z upływem czasu budzą coraz większe zainteresowanie. I choć jest to o wiele lepsze hobby niż całodniowe siedzenie przed komputerem, rodzice często mają obawy, że treningi wpłyną na pojawienie się lub nasilenie agresji. Czy to możliwe i jak wyglądają treningi?

Kilka słów o taekwondo

Sport ten zrodził się w obrębie Korei w 1955 roku i od tego czasu zdążył zalać niemal cały świat. Jego korzeni można się doszukiwać aż setek lat przed naszą erą. Taekwondo jest nie tylko sposobem walki, ale również całym zbiorem praw związanych z  kulturą i obyczajami Dalekiego Wschodu, które pomagają poddać ciało kontroli umysłu i ukształtować samego siebie. Sama nazwa jest ściśle związana z ruchami, które wykonuje się podczas walk: „Tae” – stopa, „Kwon” – pięść, „Do” – droga.

Czym jest kickboxing?

Kickboxing to sztuka walki, która łączy w sobie wiele różnych elementów wywodzących się z karate oraz boksu tajskiego. Jest o wiele mniej tradycjonalna od muay thai, dlatego stanowi idealną formę rozrywki dla osób, które chcą rozpocząć sporty walki, ale nie są zainteresowane zagadnieniami z zakresu historii oraz kultury. Kickboxing wywodzi się z dwóch frontów – Ameryki oraz Japonii – i jest wizualnie mniej egzotycznym sportem od taekwondo. 

Jak wygląda trening i czy może budzić agresję?

Treningi dla dzieci zawsze przebiegają według określonego schematu. Pierwszy etap to rozgrzewka, która składa się na ćwiczenia mające na celu rozgrzać i rozciągnąć mięśnie. W przypadku naprawdę młodych grup wiekowych rozgrzewka zwykle jest organizowana w formie zabaw ruchowych i ma na celu skupić uwagę na trenerze. Następnie rozpoczyna się etap treningowy, podczas którego dzieci uczą się postawy oraz podstawowych ruchów. Pierwsze treningi przebiegają bezkontaktowo, wszystkie uderzenia są najpierw ćwiczone przed lustrem, a następnie na workach i tarczach. Minie sporo czasu, nim dziecko będzie miało okazję poćwiczyć w parach.

Treningi sportów walki nie powinny budzić agresji, gdyż mają za zadanie dać ujście emocjom. Dziecko po treningach zwykle jest zmęczone i wyciszone. Ponadto, trenerzy mają za zadanie pokazać młodym, że walka nie polega na bezmyślnym biciu się, a na wykonywaniu określonych ruchów z zachowaniem pełnego szacunku do przeciwnika. Jeżeli rozpoczęcie treningów kickboxingu lub taekwondo nadmiernie pobudza dziecko i wzbudza w nim agresję, być może pojawił się problem natury psychologicznej, mający swoje korzenie w nieco innym źródle np. problemy z rówieśnikami lub nauczycielami w szkole.

Gdzie trenować?

Istnieje wiele klubów sportowych, które oferują zarówno lekcje taekwondo, jak i kickboxingu. W ten sposób dziecko może samo zdecydować, który sport walki woli. Szczegóły dotyczące zapisów są dostępne m.in. na stronie taekwondo.szczecin.pl. Każde większe miasto posiada własne kluby.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz