Materiał Partnera

Taekwondo i kickboxing – czy sporty związane ze sztukami walki mogą budzić agresję u dzieci?

Taekwondo i kickboxing – czy sporty związane ze sztukami walki mogą budzić agresję u dzieci?

Wiele młodych ludzi, zwłaszcza dzieci, zaczyna interesować się sportami walki. Oba sporty przywędrowały przed laty z Dalekiego Wschodu i z upływem czasu budzą coraz większe zainteresowanie. I choć jest to o wiele lepsze hobby niż całodniowe siedzenie przed komputerem, rodzice często mają obawy, że treningi wpłyną na pojawienie się lub nasilenie agresji. Czy to możliwe i jak wyglądają treningi?

Kilka słów o taekwondo

Sport ten zrodził się w obrębie Korei w 1955 roku i od tego czasu zdążył zalać niemal cały świat. Jego korzeni można się doszukiwać aż setek lat przed naszą erą. Taekwondo jest nie tylko sposobem walki, ale również całym zbiorem praw związanych z  kulturą i obyczajami Dalekiego Wschodu, które pomagają poddać ciało kontroli umysłu i ukształtować samego siebie. Sama nazwa jest ściśle związana z ruchami, które wykonuje się podczas walk: „Tae” – stopa, „Kwon” – pięść, „Do” – droga.

Czym jest kickboxing?

Kickboxing to sztuka walki, która łączy w sobie wiele różnych elementów wywodzących się z karate oraz boksu tajskiego. Jest o wiele mniej tradycjonalna od muay thai, dlatego stanowi idealną formę rozrywki dla osób, które chcą rozpocząć sporty walki, ale nie są zainteresowane zagadnieniami z zakresu historii oraz kultury. Kickboxing wywodzi się z dwóch frontów – Ameryki oraz Japonii – i jest wizualnie mniej egzotycznym sportem od taekwondo. 

Jak wygląda trening i czy może budzić agresję?

Treningi dla dzieci zawsze przebiegają według określonego schematu. Pierwszy etap to rozgrzewka, która składa się na ćwiczenia mające na celu rozgrzać i rozciągnąć mięśnie. W przypadku naprawdę młodych grup wiekowych rozgrzewka zwykle jest organizowana w formie zabaw ruchowych i ma na celu skupić uwagę na trenerze. Następnie rozpoczyna się etap treningowy, podczas którego dzieci uczą się postawy oraz podstawowych ruchów. Pierwsze treningi przebiegają bezkontaktowo, wszystkie uderzenia są najpierw ćwiczone przed lustrem, a następnie na workach i tarczach. Minie sporo czasu, nim dziecko będzie miało okazję poćwiczyć w parach.

Treningi sportów walki nie powinny budzić agresji, gdyż mają za zadanie dać ujście emocjom. Dziecko po treningach zwykle jest zmęczone i wyciszone. Ponadto, trenerzy mają za zadanie pokazać młodym, że walka nie polega na bezmyślnym biciu się, a na wykonywaniu określonych ruchów z zachowaniem pełnego szacunku do przeciwnika. Jeżeli rozpoczęcie treningów kickboxingu lub taekwondo nadmiernie pobudza dziecko i wzbudza w nim agresję, być może pojawił się problem natury psychologicznej, mający swoje korzenie w nieco innym źródle np. problemy z rówieśnikami lub nauczycielami w szkole.

Gdzie trenować?

Istnieje wiele klubów sportowych, które oferują zarówno lekcje taekwondo, jak i kickboxingu. W ten sposób dziecko może samo zdecydować, który sport walki woli. Szczegóły dotyczące zapisów są dostępne m.in. na stronie taekwondo.szczecin.pl. Każde większe miasto posiada własne kluby.

Opracowanie:
Szczecin, Małkowskiego 12
tel. 665 208 253
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz