Artykuł sponsorowany

Szynki, kiełbasy i dania z wieprzowiny

Szynki, kiełbasy i dania z wieprzowiny

Kiełbasy, szynki i wszelkie wyroby z wieprzowiny są bardzo popularne w Polsce. Mięso wieprzowe kupuje się ze względu na cenę, dobry smak i możliwość szybkiego przygotowania. Warto znać  jego wartości odżywcze.

Cechy mięsa wieprzowego

Wielu ludzi nie uważa tego mięsa za najzdrowsze, ocenia się je jako wysokokaloryczne, o dużej zawartości tłuszczu i ciężkostrawne. Nie dotyczy to jednak szynki i odtłuszczonego schabu, które są znakomitym źródłem łatwo przyswajalnego białka i zawierają niewiele tłuszczu. Z tych części mięsa możemy ze spokojem przygotowywać nawet lekkie dania dietetyczne. W przeszłości świnia była bardziej otłuszczona, natomiast na przestrzeni lat, w wyniku ukierunkowanej hodowli, w tuszy wieprzowej nastąpił znaczący spadek zawartości tłuszczu i wzrosła zawartość chudego mięsa. Lata 1990-2012 przyniosły wzrost mięsności świń z 43 do 57 %.

W zależności od części tuszy mięso wieprzowe wykazuje każdorazowo inną zawartość białka. Najmniejszą ilość zawierają boczek i żeberka (ok. 14 %), natomiast najwięcej szynka oraz schab odtłuszczony (22-23 %). Ze względu na wysoką zawartość pełnowartościowego białka mięso to ma szczególną wartość w żywieniu i porównywane jest z mięsem drobiowym, które jest uznawane za dietetyczne. Chudą wieprzowinę trawi się lekko, białko zawarte w niej wykorzystywane jest przez organizm ludzki w 80 % (z kurczaka w 75 %, z królika w 90%).

Osobom na diecie lekkostrawnej nie zaleca się natomiast spożywania tłustych części wieprzowiny, takich jak: słonina, podgardle, boczek i żeberka, natomiast średnio tłustą łopatkę i karkówkę można jeść tylko wyjątkowo.

Sposoby przygotowywania wieprzowiny

  • Klasyczne danie polskie to słynny kotlet schabowy w panierce, którego smaży się na smalcu lub oleju. Lżejsza i zdrowsza wersja tej potrawy to obtoczenie kotleta w panierce z płatków kukurydzianych lub w panierce z bułki tartej, ale z dodatkiem mielonego lnu i smażenie go w oleju kokosowym.
  • Mięso z kawałkami tłuszczu, np. karkówkę, można smażyć na niewielkiej ilości oleju, ponieważ  samo mięso zawiera już tłuszcz, który pod wpływem temperatury się z niego wytopi.
  • Jeśli marynujemy mięso w oleju i przyprawach, również do smażenia nie używajmy zbyt wiele tłuszczu. Wieprzowina będzie krucha, jeśli do marynaty dodamy coś kwaśnego, np. sok z cytryny, ocet winny, maślankę czy wino. Tak przygotowaną marynatę odkładamy do lodówki na 8 godzin.
  • By stek z karkówki albo polędwicy nie był suchy, przed smażeniem czy grillowaniem nie powinien być zimny, ma mieć temperaturę pokojową. Trzeba obsmażyć go z obu stron na złoty kolor, na rozgrzanym tłuszczu, bez nakłuwania, wtedy soki zamkną się w mięsie. Po zdjęciu z patelni mięso powinno „odpocząć” około 5 minut.
  • W przypadku pieczenia w całości polędwicę, schab albo szynkę obsmaża się z obu stron, a następnie wkłada do gorącego piekarnika.
  • Osobom na diecie poleca się pomijanie smażenia, można piec w folii z minimalną ilością tłuszczu. Najbardziej zdrowe danie przygotujemy poprzez gotowanie na parze. Tak możemy przygotować chude części wieprzowiny.

Firma Siwek. Zakład przetwórstwa mięsnego oferuje znakomite szynki i wędzonki z wieprzowiny oraz drobiu. Dzięki połączeniu technologii i rzemieślniczej tradycji otrzymywane produkty są zdrowe i pełne smaku. Najlepszej jakości surowce i tradycyjne receptury to sekret produktów cieszących się uznaniem prawdziwych smakoszy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz