Artykuł sponsorowany

Szycie mundurów. Etapy postępowania

Szycie mundurów. Etapy postępowania

Niezależnie od tego, czy chodzi o oddział wojskowy, harcerski, czy górników lub innych służb mundurowych, to zawsze mundur wyróżnia przedstawicieli tych grup. Musi być idealnie skrojony i spełniać z góry ustalone normy m.in. w zakresie trwałości, ochrony, komfortu i odprowadzania wilgoci. Podczas szycia krawiec nie może pozwolić sobie na realizowanie własnych pomysłów. Jak wygląda szycie mundurów? Oto odpowiedź.

Profesjonalne umundurowanie

Każdy przedstawiciel służb mundurowych z dumą i godnością powinien nosić swój specyficzny strój. Żołnierze, policjanci, strażacy, służba więzienna, górnicy, piloci czy nawet listonosze, myśliwi i członkowie orkiestr dętych - to oni najczęściej sięgają po mundur. Zakładając go, zyskują nowy, społeczny wizerunek, który musi być nieskazitelny. Coraz częściej noszenie mundurów obowiązuje również w szkołach średnich. I nie chodzi tu o licea ogólnokształcące, a o tzw. klasy mundurowe, w których kształcą się przyszli policjanci, wojskowi lub przedstawiciele straży granicznej.

Podstawę umundurowania osób, które wykonują lub przygotowują się do pracy w zawodzie np. żołnierza, strażaka lub policjanta, stanowią nie tylko mundury wyjściowe, ale i polowe. Te pierwsze zakładane są na oficjalne uroczystości, natomiast drugie wykorzystywane są głównie podczas ćwiczeń i treningów. Aby zawsze leżały idealnie i były dopasowane do osoby, która je nosi, szycie mundurów realizowane jest według wyznaczonej procedury.

Jak się szyje mundury?

Przed przystąpieniem do szycia mundurów, krawiec otrzymuje ścisłe wytyczne. Opisane są tam wszystkie szczegóły umundurowania, które pozwalają na stworzenie jednakowych strojów. Dzięki temu wszystkie osoby w danej grupie zawodowej noszą ten sam wzór uniformu.

Oczywiście, zanim dojdzie do skrojenia materiału, najpierw zostaje pobrana dokładna miara. Mundur musi być idealnie dopasowany do osoby, która będzie go nosić. Dlatego też wymiary pobierane są na gołe ciało lub koszulę, bez żadnych luzów.

– Najwięcej pracy potrzeba do uszycia munduru galowego, którego krój musi spełniać z góry określone normy. Tutaj krawiec nie może sobie pozwolić na zmiany w wyglądzie eleganckich koszul, spodni, spódnic, marynarek lub płaszczy mundurowych 

– tłumaczy krawcowa z Zakładu Krawieckiego Małgorzaty Gawron.

Kolejnym krokiem jest stworzenie wykroju, z którego później powstaje gotowy mundur. W międzyczasie, kiedy powstają pierwsze elementy uniformu, dokonywane są przymiarki i poprawki. Uszycie gotowego munduru z dbałością o wszystkie detale, wymaga większej precyzji niż stworzenie od podstaw zwykłego garnituru. Dlatego zakład krawiecki potrzebuje więcej czasu na możliwie jak najdokładniejsze wykonanie takiego stroju.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz