Materiał Partnera

Sztuka nigdy nie jest banałem

Sztuka nigdy nie jest banałem

Sztuka może być współcześnie interpretowana na ogromną liczbę sposobów. Niezależnie jednak od czasów, w których pojawiają się przełomowe dzieła, zwykle wyprzedzają one swoją epokę i spotykają się z niezrozumieniem. Sztuka nowoczesna zwykle budzi mieszane uczucia u osób, które nie otwierają na nią swojego umysłu. Minimalistyczne kompozycje budzą obawy co do kompetencji artysty, a sztuka performatywna wielu do siebie po prostu zraziła.

Krytyka sztuki nowoczesnej

Niekonstruktywna krytyka sztuki nowoczesnej jest typowa dla form artystycznych nie tylko dotykających granic, ale także przekraczających je i rozwijających się w nieznanych dotychczas kierunkach. Sztuka ewoluuje szybciej od świata, który jednak zdaje się za nią podążać – dzięki artystom uwrażliwionym na dziejowe zawirowania, tworzącym swe dzieła w natchnieniu i przy ogromnym poczuciu sprawczości. Bardzo często zdarza się, że artysta nie jest w stanie dokładnie zinterpretować swojego dzieła, oddając niejako swoje ciało i umysł we władanie sztuki, a dzięki swoim dziełom staje się swoistym przekaźnikiem rozmaitych idei. Wiele dzieł związanych ze sztuką nowoczesną wymyka się próbom zaszufladkowania, oznaczenia i wyjaśnienia nawet przy pełnej współpracy ich twórców. Z drugiej strony mamy działania dobrze przemyślane, świadomie pobudzające określone emocje i skłaniające do przemyśleń w konkretnym kierunku. Aby nauczyć się interpretować współczesną sztukę, warto zacząć od obcowania z nią w miejscu takim jak strefa działań twórczych Arttess, gdzie organizowane są liczne wernisaże, spotkania i wystawy.

Kiedy codzienność staje się sztuką

Wartość obu nakreślonych wyżej typów dzieł trudno przecenić – są w każdym celu niezbędne, by świat się rozwijał, i to nie tylko w kierunku technologicznym. Wrażliwość na sztukę jest bowiem domeną wysokorozwiniętych społeczeństw, które otwierają się na nią i pragną ją chłonąć, doceniając wszelkie jej przejawy, niezależnie od tego, jak proste czy też banalne mogą się okazać na pierwszy rzut oka. Teresa Anniuk‐Gulak jest artystką, która wie o tym najlepiej, bowiem swoim motto uczyniła wyrażenie „sztuka nie jest banałem” odnoszące się do warstwy interpretacyjnej – mówi ono o tym, że przy odpowiednim spojrzeniu wszystko może stać się sztuką. Dostrzegając, akceptując i w pełni wykorzystując własne natchnienie oraz motywację możemy w pełni cieszyć się własną sprawczością i mocą tworzenia niezależnie od tego, czym zajmujemy się na co dzień. Taka harmonia i pojednanie mogą być głównym motorem zmian na lepsze w życiu każdego człowieka, który dzięki nim może osiągnąć prawdziwe szczęście.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz