Materiał Partnera

Sztuczne futro – odpowiedź na trendy ekologiczne

Sztuczne futro – odpowiedź na trendy ekologiczne

Tkaniny są powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach naszego życia, zarówno jako element odzieży, dekoracji wnętrz, tekstyliów użytkowych w gospodarstwie domowym, jak i w przemyśle czy usługach, gdzie stanowią rodzaj wypełnienia, uszczelniacza, amortyzatora i mając wiele innych zastosowań.


Tkaniny klasyczne i specjalne

Tkanina towarzyszy człowiekowi od tysiącleci, a pierwsze wyroby włókiennicze uwiecznione na malowidłach pochodzą sprzed około 5 tysięcy lat. Powstały z włókien lnianych w starożytnym Egipcie. Próby tkania podejmowano jednak o trzy tysiące lat wcześniej, wytwarzając plecionki z takich materiałów jak trawy, cienkie gałązki czy paski skór zwierzęcych. Przez wiele tysiącleci technika wytwarzania tkanin została udoskonalona, podobnie jak i narzędzia do ich produkcji oraz metody pozyskiwania samych włókien. Dzisiejsza wełna diametralnie różni się od drapiącej, szorstkiej i grubej tkaniny, jaką znali nasi przodkowie, a z delikatnej przędzy wytwarza się nie tylko sukienki czy spódnice, ale również wyjątkowo zdrowe ubranka dla dzieci i niemowląt.


Obok tkanin naturalnych, produkowanych od bardzo dawna, zdecydowanym krokiem w ewolucji tej dziedziny produkcyjnej było wynalezienie sztucznych włókien. Te nowoczesne tkaniny są nie tylko tanie w produkcji, ale też wyjątkowo wytrzymałe i posiadają wiele walorów użytkowych, jak niska higroskopijność czy odporność na substancje chemiczne. Tkaniny specjalne znajdują dziś szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle odzieżowym, ale również w różnych dziedzinach produkcji przedmiotów użytkowych oraz w przemyśle jako materiały pomocnicze. Nowe formy produktów to również odpowiedź na określone trendy, do których zalicza się propagowana ostatnio ekologia. Odpowiedzią na jej popularność jest między innymi wynalezienie sztucznych futer.


Od kożucha do tapicerki

Futra syntetyczne czy też tkaniny futerkowe mają szerokie zastosowanie w produkcji przedmiotów użytkowych, począwszy od klasycznych ubiorów po obuwie. Z uwagi na powszechny bojkot futer naturalnych, jaki jest efektem działania obrońców praw zwierząt, pojawiła się potrzeba znalezienia następcy pięknych kożuszków dla pań i eleganckich futrzanych czapek. Futra syntetyczne wykonywane są na podobieństwo naturalnych, dlatego doskonale imitują okrycia i czapki z lisów, norek czy baranków. Wysoka jakość produktów firm takich jak na przykład Janwo sprawia, że ubrania szyte z tych syntetycznych zamienników noszą nawet największe elegantki, zarazem podkreślając swój szacunek do natury i ochrony zwierząt.


Sztuczne futra dostępne są w dziesiątkach różnych wzorów, z krótkim i długim włosem, w kolorach naturalnych i w barwach specjalnych, dzięki czemu mogą być wykorzystywane również jako elementy dekoracji. Popularnym zastosowaniem takich tkanin jest wykorzystanie ich do obszywania kołnierzy, dołów płaszczy i rękawów, ale też jako materiał na narzuty i koce czy do wykonywania tapicerki samochodowej i obić meblowych. Z uwagi na wysokie parametry termoochronne tkaniny futrzane są też doskonałym materiałem na podszewki i ocieplenia odzieży wykorzystywanej przez sportowców, żołnierzy, alpinistów czy marynarzy. To również niezastąpiony materiał na zimowe obuwie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz