Artykuł sponsorowany

Szkolenie z zakresu BHP – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat

Szkolenie z zakresu BHP – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat

Czy wiesz, że podstawowym obowiązkiem każdego pracodawcy jest ochrona zdrowia i życia pracowników? W związku z tym, przedsiębiorcy zobowiązani są do dbania o komfort pracy personelu oraz do organizowania wstępnych o okresowych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Przeczytaj, jak często powinny się odbywać kursy i dowiedz się, jaka forma nauki jest najbardziej skuteczna.

Kilka słów o znaczeniu BHP

Według danych statystycznych, sporządzonych przez GUS, średnio co roku, w wyniku wypadków przy pracy, poszkodowanych jest ponad 85 tysięcy osób. Oznacza to, że stan wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy, nadal pozostawia wiele do życzenia. Z tego względu, bardzo ważne jest organizowanie w firmach szkoleń BHP. Dzięki nim, pracownicy dowiedzą się, jakie zagrożenia występują na danym stanowisku pracy i w jaki sposób zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Z kolei, im mniej wypadków przy pracy, tym większa motywacja do wykonywania zadań i lepsza organizacja ich realizacji. Warto zaznaczyć, że przestrzeganie przez personel zasad BHP jest również istotne dla pracodawcy. To na nim ciąży bowiem odpowiedzialność za zaniedbania w tej kwestii –  może on zostać pozbawiony wolności do lat 3 włącznie.

Jak często powinny być przeprowadzane szkolenia?

Kwestia szkoleń z zakresu BHP jest określona w przepisach polskiego prawa. Niezależnie od rodzaju branży, przeszkolona powinna zostać każda osoba, podejmująca nową pracę. Szkolenie wstępne obejmuje bowiem:

  • instruktaż ogólny,
  • instruktaż stanowiskowy,
  • przepisy BHP zawarte w Kodeksie Pracy,
  • przepisy BHP zawarte w regulaminie pracodawcy,
  • zasady udzielania pierwszej pomocy.

Niezmiernie ważne są również szkolenia okresowe, które mają na celu przypomnieć personelowi o obowiązujących zasadach lub je zaktualizować. Częstotliwość jest w tym przypadku uzależniona od rodzaju świadczonej pracy. Przykładowo, pracownicy inżynieryjno-techniczni po raz pierwszy powinni uczestniczyć w kursie w ciągu 12 miesięcy od zatrudnienia. Później, wiedza powinna być odświeżana nie rzadziej niż co 5 lat. Częściej – co 3 lata – powinni z kolei dokształcać się z zakresu BHP pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych.

E-learning czy standardowa forma szkoleń?

Skuteczność szkoleń BHP jest w dużej mierze uzależniona od sposobu przekazywania wiedzy przez prowadzącego oraz od samej formy kursu. Warto zaznaczyć, że pozytywnymi rekomendacjami cieszy się przedsiębiorstwo Kns Partner Sp. z o.o., które oferuje kilka możliwości. Pracodawcy mogą bowiem wybrać standardową formę szkoleń lub e-learningową. Warto zaznaczyć, że ta ostatnia nie tylko cieszy się w ostatnich czasach dużą popularnością, ale także wysoką efektywnością. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz