Artykuł sponsorowany

Szkolenia bhp i specjalistyczne

Szkolenia bhp i specjalistyczne

Warto podnosić swoje kwalifikacje, bo można dzięki nim pracować w upragnionym zawodzie. W tym celu organizowane są kursy specjalistyczne i szkolenia, umożliwiające zdobycie uprawnień. Wykłady prowadzone są przez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę. Instruktorzy prowadzą je w sposób jasny i zrozumiały, opierając się na własnym doświadczeniu. Kursy i szkolenia zawsze kończą się egzaminem.

Kurs kwalifikacyjny dla energetyka

Kurs kwalifikacyjny dla energetyka składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna polega na przygotowaniu energetyków w zakresie budowy, działania i obsługi urządzeń. Poruszane są również sprawy prawne i zasady BHP. Po poznaniu najważniejszych zasad rozpoczyna się część praktyczna, która obejmuje działania w zakresie obsługi, naprawy oraz kontroli urządzeń energetycznych z danej grupy. Po zaliczonym egzaminie każdy otrzymuje świadectwo kwalifikacyjne. Uprawnienia energetyczne wydawane osobom eksploatującym całą grupę urządzeń, instalacji i sieci, wykorzystywanych w branży energetycznej.

Świadectwo kwalifikacyjne

Świadectwo kwalifikacyjne to jedyny dokument, który zezwala na wykonywanie prac związanych z eksploatacją urządzeń energetycznych. Pracownik, który nie posiada takich uprawnień, nie może być dopuszczony do pracy, przy urządzeniach energetycznych. Za naruszenie przepisów ustaw takich jak: kodeks pracy, prawo energetyczne oraz rozporządzenia i zarządzenia wydane na ich podstawie, grożą wysokie kary. Prawo energetyczne, z dnia 10 kwietnia 1997 r., m.in. artykuł 54 ust 1 tej ustawy mówi, że osoby zajmujące się eksploatacją sieci oraz urządzeń i instalacji obowiązane są do posiadania kwalifikacji potwierdzonych świadectwem, wydanym przez komisje kwalifikacyjne.

Urządzenia, do jakich jest potrzebne uprawnienie energetyczne

Instalacje, urządzenia i sieci energetyczne przy eksploatacji, których są wymagane uprawnienia energetyczne, podzielone zostały na trzy grupy:

  • Grupa 1 – osoby posiadające uprawnienia energetyczne w tej grupie mogą eksploatować urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne, które wytwarzają, przetwarzają, przesyłają i zużywają energię elektryczną.
  • Grupa 2 – osoby z uprawnieniami energetycznymi w tej grupie, mają możliwość eksploatacji urządzeń wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło i inne urządzenia energetyczne.
  • Grupa 3 – mające uprawnienia energetyczne w tej grupie, jest możliwość eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci gazowych, wytwarzających, przetwarzających, przesyłających, magazynujących oraz zużywających paliwa gazowe.

Uprawnienie UDT.

Uprawnienie UDT potwierdza kwalifikacje energetyka, w zakresie obsługi lub konserwacji określonego typu urządzeń. Duże firmy z branży motoryzacyjnej lub logistycznej, wymagają od pracowników i kandydatów na pracowników właśnie takich uprawnień. Aby zdobyć uprawnienie UDT, trzeba zdać egzamin, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej każdy kursant losuje zestaw pytań z danej kategorii uprawnień UDT, po czym odpowiada ustnie lub pisemnie. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku podchodzi do egzaminu praktycznego, przy urządzeniu. Komisja egzaminacyjna podaje końcowy wynik i jeśli jest pozytywny, kandydat oczekuje na zaświadczenie kwalifikacyjne. Dokument ten wydaje komisja powołana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Osoba posiadająca świadectwo kwalifikacyjne może, zajmować się obsługą, konserwacją, naprawą i kontrolą oraz montażem określonych urządzeń. Kursy energetyczne, organizuje m.in. Europejskie Centrum Bezpieczeństwa Pracy, które kompleksowo przygotowuje przyszłych energetyków do pracy. 

Opracowanie:
Elbląg, Wyspiańskiego 4
tel. 55 233 56 80
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz