Artykuł sponsorowany

Szczepienia psa – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Szczepienia psa – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Czy wiesz, że jednym z najważniejszych elementów programu profilaktyki dla psów jest szczepienie? Dzięki stosowaniu immunizacji zmniejsza się  bowiem ryzyko zachorowania przez czworonoga na ciężkie i długotrwale przebiegające choroby. A jak wiadomo - zarówno ze względów etycznych jak i finansowych – lepiej jest zapobiegać niż leczyć cierpiące zwierzę. Przeczytaj, jak często należy wykonywać zabiegi i na jakie aspekty zwrócić uwagę przed ich wykonaniem.

Jak przygotować psa do zabiegu?

Pierwszym – i najważniejszym – aspektem na który warto zwrócić uwagę przed zaszczepieniem psa jest poziom jego zarobaczenia. Warto zaznaczyć, że żadne zadbane zwierzę nie powinno posiadać pasożytów. Niemniej jednak,  jeśli z jakichś powodów nie został wykonany zabieg odrobaczania, warto mieć świadomość, że immunizacja będzie zdecydowanie mniej skuteczna, a w najgorszym wypadku – nie przyniesie żadnych efektów. W związku z tym, minimalnie tydzień przed planowanym szczepieniem należy przeprowadzić odrobaczanie psa. Dodatkowo – przed planowaną wizytą u weterynarza, warto dokładnie obserwować stan zdrowia czworonoga. Według zaleceń, szczepione nie powinny być zwierzęta, które są chore oraz te, u których występują niejednoznaczne objawy, świadczące o tymczasowych problemach ze zdrowiem – np. biegunka. Wyjątek stanowią choroby przewlekłe – wówczas szczepienia powinny odbywać się zgodnie z harmonogramem, opracowanym przez lekarza weterynarii.

Rodzaje szczepień – które są najistotniejsze?

Według przepisów polskiego prawa, obowiązkowe jest tylko jedno szczepienie dla psa – przeciwko wściekliźnie. Za niedopilnowanie tego obowiązku, właścicielowi grozi poniesienie odpowiedzialności finansowej – kara wynosi 5000 złotych. Pozostałe zabiegi immunizacji są dowolne. Niemniej jednak, warto się na nie zdecydować, bowiem ich funkcją jest ochrona czworonoga przed niebezpiecznymi – i często śmiertelnymi – chorobami, takimi jak:

  • nosówka – jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych, do której może dojść przez bezpośredni kontakt drogą kropelkową lub pokarmową,
  • parwowiroza – wirus atakujący głównie młode psy. Objawia się gorączką i  krwawą, silną biegunką. Nieleczona choroba może doprowadzić do śmierci,
  • kaszel kenelowy - infekcja wywołana wirusami i bakteriami. Charakteryzuje się utratą apetytu i suchym kaszlem.

Kiedy szczepić psa i jak zadbać o komfort zwierzęcia?

Według zaleceń weterynaryjnych, pierwsze szczepienie szczenięcia powinno odbyć się w 6 tygodniu jego życia (nosówka i parwowiroza), a następne gdy pies osiągnie wiek 10 tygodni (nosówka, parwowiroza, zakaźne zapalenie wątroby, kaszel kenelowy). Z kolei szczepienie obowiązkowe – przeciwko wściekliźnie – może zostać wykonane u psa w wieku 3 miesięcy. Niemniej jednak, daty wykonania zabiegów, warto dodatkowo omówić z weterynarzem Warto być świadomym, że dla psa, pierwsza wizyta u weterynarza może być niezwykle stresująca. W związku z tym warto wybrać taki gabinet weterynaryjny, w którym zapewniony będzie maksymalny komfort zwierzęciu. Rekomendowanym pod tym względem przedsiębiorstwem jest Całodobowa Lecznica Weterynaryjna – Vet Med.

Opracowanie:
Brwinów, Grodziska 46
tel. 22 758 31 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz