Artykuł sponsorowany

Szalunki ścienne i stropowe-kupno czy wynajem?

Szalunki ścienne i stropowe-kupno czy wynajem?

Szalowanie to jedna z podstawowych technik budowlanych, stosowana zarówno przy budowie domów jednorodzinnych, jak i wielkich hal produkcyjnych, czy budynków wielopiętrowych. Zależnie od tego czy budowa obiektu jest niewielkim przedsięwzięciem prywatnym, indywidualnym, czy też projektem powtarzalnym wykonywanym przez przedsiębiorstwa budowlane, należy rozważyć czy bardziej opłacalny będzie zakup szalunków, czy też jego dzierżawa. Jak tłumaczy specjalista z firmy Eurosprzęt Plus z województwa mazowieckiego,  zasady są bardzo proste.

Należy zawsze pamiętać o tym, że posiadanie własnych szalunków stropowych czy ściennych wiąże się z koniecznością ich magazynowania pomiędzy realizacją inwestycji, serwisowaniem, transportem, załadunkami, odpowiednim doborem na kolejne inwestycje itd., a to niestety pociąga za sobą koszty z tym związane. Dodatkowo systemowe szalunki stropowe czy ścienne to pojedyncze elementy o różnych parametrach, coś na zasadzie klocków lego, dlatego aby móc zrealizować poszczególne budowy należałoby mieć do dyspozycji dość duże ilości sprzętu o różnych gabarytach tak, aby bez problemu można było dobrać ich właściwą konfigurację. To tzw. „minusy” posiadania własnego sprzętu.

Niemniej jednak jeśli już ktoś takim sprzętem dysponuje w odpowiedniej ilości, stosowanie na budowach systemowych szalunków stropowych czy ściennych pozwala na znaczące oszczędności na czasie wykonywanych prac, co w obecnej sytuacji rynkowej nie jest bez znaczenia, gdyż koszty robocizny są znaczne. Dodatkowo jakość uzyskiwanych powierzchni żelbetowych, dzięki stosowaniu systemowych szalunków stropowych czy ściennych jest nieporównywalna do jakości uzyskiwanych w dawnych czasach przy użyciu szalunków drewnianych, wykonywanych z desek i drewnianych kołków, zbijanych gwoździami.

Małe firmy budowlane i projekty prywatne

We wcześniejszych latach szalowanie stropów, a nawet niewielkich ścian żelbetowych wykonywane było z drewna (deski, stemple drewniane), płyt OSB lub MFP. Szalowanie fundamentów, schodów i stropów, zwane również deskowaniem, na małych placach budowy wykonywane było najczęściej z niskogatunkowego drewna, składając je do pożądanego kształtu. Taka struktura była kiedyś najprostszym sposobem na realizację niewielkich projektów i w większości przypadków, jak na ówczesne czasy, spełniała swoją funkcję. W obecnych czasach takie rozwiązania, choć jeszcze sporadycznie występują, nie należą już do oczekiwanych przez klientów standardów. Z powodów opisanych na wstępie, zakup kompletnych szalunków stropowych czy ściennych przez nieduże ekipy budowlane nie jest najlepszym pomysłem, gdyż z reguły realizują one kompletną inwestycję a same wykonanie stropów czy ścian monolitycznych jest tylko częścią całego zakresu prac na placu budowy. W okresie realizacji innych prac szalunki systemowe pozostawałyby dodatkowo niewykorzystane i nie przynosiłyby oczekiwanych oszczędności. Dlatego zalecane byłoby w takich przypadkach korzystanie z usług firm specjalistycznych, zajmujących się dzierżawą tego typu sprzętu. Wtedy wszelkie problemy z doborem specyfikacji elementów szalunków, ich transportem, późniejszym serwisem i magazynowaniem nie powodują dla Wykonawców żadnych dodatkowych kosztów. I jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, zwłaszcza w przypadku indywidualnych Inwestorów. Czasami, zwłaszcza do szalowania stropów chcą wykorzystywać krokwie i deski, które i tak muszą zakupić z przeznaczeniem do deskowania pokrycia dachowego. Proszę zdać sobie sprawę z faktów, o których pisaliśmy na wstępnie, a także z tego, iż takie deski po rozszalowaniu stropu, niestety, ale już nie nadają się do zadeskowania dachu, gdyż są ponabijane licznymi gwoździami, pocięte i zanieczyszczone w znacznym stopniu betonem.

Jak wyjaśnia specjalista z firmy Eurosprzęt Plus z województwa mazowieckiego, jeszcze nigdy nie spotkaliśmy się z opinią ani Wykonawców ani Inwestorów, że nie byli zadowoleni z wykorzystania na swoich budowach systemowych szalunków stropowych czy ściennych, a nie dali się namówić na szalowanie z desek, przeznaczonych na późniejsze pokrycie dachu, co miałoby niby spowodować jakieś pozorne oszczędności na kosztach wynajmu szalunków stropowych.

Dlatego zdecydowanie zachęcamy do korzystania ze sprawdzonych systemowych szalunków stropowych i ściennych, bo tylko to gwarantuje jakość wykonywanych powierzchni żelbetowych i oszczędności na kosztach budowy. 

Średnie i duże firmy

W przypadku działalności średnich i dużych firm budowlanych, realizujących większe projekty deweloperskie, pytania i odpowiedzi w sprawie zakupu, czy wynajmu systemowych szalunków stropowych i ściennych są analogiczne. Wszystko zależy od polityki prowadzonej przez te firmy, ich możliwości magazynowych, transportowych i ludzkich. Kalkulacja powinna opierać się również na prostej zasadzie, czy chcą i mają możliwości samodzielnej obsługi własnych szalunków systemowych, czy też woleliby korzystać z mniej kłopotliwego rozwiązania, tzn. korzystać z usług firm specjalistycznych, zajmujących się dzierżawą systemowych szalunków stropowych i ściennych.

Podsumowując, praca z szalunkami systemowymi, tak stropowymi jak i ściennymi jest zdecydowanie praktyczniejsza i pozwala na szybsze zakończenie poszczególnych etapów budowy, co powoduje znaczne oszczędności kosztów. Jak wynika z powyższego opracowania, a co najważniejsze, z wieloletniej już praktyki na różnych budowach, zarówno zakup jak i wynajem systemowych szalunków stropowych i ściennych mają zdecydowanie swoje, także ekonomiczne, uzasadnienie, należy tylko dokonać oceny swoich możliwości, związanej z tym poprawnej kalkulacji kosztów i postąpić zgodnie z własną polityką firmy. 

Oceń artykuł (4)
2.8
Komentarze
Dodaj komentarz