Materiał Partnera

Szafy wnękowe, czyli sposób na funkcjonalne mieszkanie

Szafy wnękowe, czyli sposób na funkcjonalne mieszkanie

Nowoczesne mieszkania nie oferują nieograniczonej ilości przestrzeni do zagospodarowania. Dlatego, by były funkcjonalne, muszą zostać odpowiednio urządzone. Wśród ciekawych rozwiązań na uwagę z pewnością zasługują szafy wnękowe. Stanowią kompromis pomiędzy pojemnością a zajmowanym miejscem.

Szafy do zabudowy – ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni

Mieszkania w blokach zbudowanych w PRL na pewno nie nadają się dla osób, które cierpią na klaustrofobię. Wystarczy zajrzeć do mikroskopijnej kuchni czy wąskiego pokoiku „tramwaju”, w którym już ustawienie wersalki pod ścianą utrudnia poruszanie się. Częstym błędem ówczesnych architektów było też projektowanie przestrzeni o nieekonomicznym rozkładzie. Stawianie niepotrzebnych ścianek w przedpokojach oraz rozciąganie na długość przestrzeni korytarzy, które przez to stają się nieustawne – oto najpopularniejsze grzechy. Biorąc pod uwagę fakt, że każda taka pomyłka architektoniczna dokonywana jest kosztem przestrzeni mieszkalnej – metrażu, za który płacimy czynsz – jej racjonalne wykorzystanie tym bardziej znajduje uzasadnienie.

Odpowiedzią na te niedogodności architektoniczne są szafy wnękowe, które wykonuje na zamówienie firma Indeco Darpol. Meble tego typu pozwalają na zminimalizowanie zajmowanego przez nie obszaru użytkowego, a są montowane w tych miejscach, w których nie przebiegają ciągi piesze, ani których nie wykorzystuje się do innych celów.

Większość wnęk mieszkaniowych powstała w efekcie określonego zaplanowania układu pokoi i pomieszczeń sanitarnych w domu. Pozostawiony metr lub kilkadziesiąt centymetrów ściany pozwala na łatwe wkomponowanie w taki narożnik pojemnego, dyskretnego, ale bardzo funkcjonalnego mebla.

Zalety szaf wnękowych

Wśród atutów, jakie wyróżniają szafę wnękową, wiele wiąże się z możliwością usytuowania jej w mieszkalnej wnęce. Mebel ten jest z pewnością niezbędny w każdym domu – zapewnia miejsce na odzież i domowe akcesoria, jednak w mniejszych lokalach trudno znaleźć dla niego lokalizację, która nie będzie ograniczać funkcjonalności. Szafy wnękowe są komfortowe i często również znacznie bardziej funkcjonalne. Korzyści takiej konstrukcji to m.in.:

  • możliwość skonstruowania znacznie większego, pojemniejszego mebla bez zajmowania wolnej przestrzeni użytkowej mieszkania,
  • praktyczne wykorzystanie przestrzeni, która nie znajduje żadnego zastosowania,
  • możliwość montażu drzwi przesuwnych, które nie wpływają na komfort komunikacyjny wnętrza,
  • idealne dostosowanie projektu do potrzeb
  • możliwość takiego wkomponowania jej w układ pomieszczenia, że pozostaje niemal niewidoczna.

Szafa wnękowa na zamówienie może też być wbudowana pomiędzy dwie ściany pokoju. Jeśli wyposaży się ją dodatkowo w drzwi lustrzane, nie tylko nie zmniejszy wnętrza, ale przeciwnie – optycznie je powiększy. O ile głębokość wnęki narzuca również głębokość szafy, o tyle pomiędzy ścianami może ona zajmować dowolną ilość miejsca. W większych pokojach warto pomyśleć nad przekształceniem jej w garderobę z zainstalowanym we wnętrzu oświetleniem i półkami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz