Materiał Partnera

Szafy jako elementy umeblowania laboratoriów

Szafy jako elementy umeblowania laboratoriów

Wyposażenie laboratorium można podzielić na specjalne i podstawowe. W pierwszej grupie znajdują się specjalistyczne przyrządy i urządzenia, dzięki którym laboranci mogą przeprowadzać badania. Do drugiej zaliczamy m.in. profesjonalnie zaprojektowane i wykonane meble. Właściwie dobrane umeblowanie pomieszczeń laboratoryjnych znacznie ułatwia personelowi laboratorium pracę oraz wyraźnie podnosi jej komfort. Wśród wielu rodzajów mebli na szczególną uwagę zasługują szafy.

Przeznaczenie szaf laboratoryjnych

Odpowiednie umeblowanie laboratorium jest tak samo ważne jak wyposażenie go w specjalistyczny sprzęt niezbędny do przeprowadzania badań. Bez blatów roboczych, stołów laboratoryjnych i wagowych, czy stanowisk do mycia oraz szafek i szaf trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie jakiegokolwiek laboratorium. Szczególną uwagę należy zwrócić na właściwy dobór szaf laboratoryjnych, meble te bowiem powinny spełniać odpowiednie parametry. Przeznaczenie szaf przybliża ekspert producenta mebli laboratoryjnych:

Szafy laboratoryjne należą do mebli o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Znajdziemy je praktycznie w każdym laboratorium. Są wykorzystywane do przechowywania narzędzi laboratoryjnych, dokumentacji badawczej, a także odczynników chemicznych. Zwłaszcza te ostatnie wymagają szczególnej ochrony. Dlatego też zaleca się składowanie ich w miejscach specjalnie do tego przystosowanych, a profesjonalne szafy laboratoryjne spełniają te wymagania.

Rodzaje szaf laboratoryjnych

Szafy i inne meble laboratoryjne dostosowane do gromadzenia niebezpiecznych odczynników używanych przez laborantów muszą być odpowiednio zaprojektowane i wykonane z materiałów odpornych na działanie składowanych tam substancji. Surowcem, który idealnie nadaje się do produkcji tego typu mebli jest polipropylen o wysokiej odporności chemicznej. Szafy laboratoryjne wykonane z tego materiału posiadają wymagane prawem certyfikaty i spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa. Dodatkowo ich Konstrukcja pozwala na dowolną aranżację wnętrza, a także zastosowanie rozwiązań indywidualnych jak m.in. kuwety z polipropylenu, instalacje wentylacyjną lub zamki różnego rodzaju zabezpieczające szafę przed dostępem osób trzecich. Innym równie chętnie wykorzystywanym w produkcji szaf laboratoryjnych materiałem jest blacha stalowa lub kwasoodporna. Cechuje się ona dużą trwałością, dzięki czemu może służyć nawet kilkadziesiąt lat. Kupując meble laboratoryjne najlepiej skorzystać z oferty firmy mającej długoletnie doświadczenie w produkcji tego typu wyrobów. Warto również zwrócić uwagę na takie parametry jak: materiał, z którego meble zostały wykonane, ergonomiczność i funkcjonalność, a także okres gwarancji i cenę.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz