Materiał Partnera

Systemy wizyjne dla przemysłu

Systemy wizyjne dla przemysłu

Systemy wizyjne to układy współpracujących ze sobą urządzeń, których funkcją jest zautomatyzowana analiza wizyjna – to tak zwane widzenie przemysłowe, które tworzone jest na podobieństwo zmysłu wzroku u człowieka. Z jakich dokładniej urządzeń składają się systemy wizyjne? Jakie zastosowanie mają nowoczesne systemy wizyjne, które wykorzystywane jest w różnych branżach?

Definicja systemów wizyjnych i urządzenia w nich wykorzystywane

System wizyjny dla przemysłu – w najprostszej wersji – to kamera oraz komputer. Kamera odpowiedzialna jest za pobór odpowiednich danych. Jest to zazwyczaj kamera doposażona (w zależności od warunków pracy) w doświetlenie i inne niezbędne elementy, by pobór danych był precyzyjny. Pobierany przez kamerę obraz jest przekazywany do układów elektronicznych. Są one odpowiedzialne za kompletowanie i analizę danych. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Centrum Projekt z Wrocławia, odpowiednio opracowane dane pozwalają na wysłanie informacji zwrotnej do urządzeń produkcyjnych. Prosty przykład: mamy maszynę, która produkuje drobne elementy metalowe do mikroprocesorów. Muszą być precyzyjne, idealne. Zadaniem systemu wizyjnego jest sprawdzenie każdego elementu, który „wychodzi” z maszyny produkcyjnej na taśmie. Sprawdzająca to kamera przekazuje dokładny obraz do komputera, a ten ocenia, czy dany element rzeczywiście jest precyzyjny – jeśli tak, taśma przekazuje produkt do maszyny zajmującej się kolejnym etapem produkcji, a jeśli nie, element jest zdejmowany z taśmy i trafia do przeróbki. System wizyjny może być też wyposażony w różnego rodzaju czytniki, czy czujniki, które pozwalają na dokonywanie potrzebnych ocen i pomiarów.

Zastosowanie systemów wizyjnych w przemyśle

Systemy wizyjne pozwalają nie tylko na dokonywanie pomiarów geometrycznych w produkcji, ważenie elementów, porównywanie ich ze wzorcem przez analizę cech. System wizyjny może czytać kody, kontrolować jakość nadruku, oceniać głębokość barwy produktu, kontrolować jego pozycję, stan powierzchni. Systemy wizyjne są także wykorzystywane do sortowania wyrobów. Systemy wizyjne wspomagają każdy zautomatyzowany proces produkcyjny, od produkcji podanych jako przykład mikroprocesorów aż po systemy produkcji ciężkich maszyn, czy samochodów. Systemy wizyjne są wykorzystywane w przemyśle szklarskim, w branży spożywczej i farmaceutycznej, w drukarniach i wielu innych firmach. Systemy wizyjne pozwalają na redukcję kosztów produkcji. Choć nie są tanie, stanowią dla firm solidne inwestycje na lata.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz